دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

چگونگی شناخت بدافزارها

 • دسته: آموزش اینترنت »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/173061.jpg  امنیت همیشه مهمترین اصل اینترنت است. اگر امنیت نداشته باشید، هیچ چیز ندارید. برای تامین امنیت چکار میکنید؟ آنتی ویروس نصب کرده و آن را بروز رسانی میکنید؟ سیستم عاملتان را بروز رسانی میکنید؟ حتما روی لینکهای ناشناس هم کلیک نمیکنید؟
  یا شاید هم در زمینه های امنیتی مهارت بیشتری دارید و راهکاریهای ابتکاری را هم استفاده میکنید؟
  همه اینها کاملا درست و خوب هستند و تا حدود بسیار زیادی امنیت شما را تامین میکنند. اما باید بدانید که کافی نیستند. چون هکرها هر روز روشهای بهتری را برای نفوذ و آلوده سازی ابداع میکنند و این نقطه تاریک دنیای مجازی است.
  روشهایی که معمولا بر پایه آسیب پذیریهای Zero-Day یا همان “روز صفر” هستند. آسیب پذیریهای Zero-Day به آسیب پذیریهایی گفته میشود که هنوز توسط شرکت سازنده نرم افزار آسیب پذیر اصلاح نشده اند. بنابراین هر چقدر هم که نکات امنیتی را رعایت کند، با کمال تاسف باید گفت که هنوز هم آسیب پذیر خواهید بود. فقط کافیست هکری آسیب پذیری Zero Day را پیدا کند.
  اگر از طریق آسیب پذیریهای ناشناخته آلوده شدید، ممکن است از طریق علائمی که سیستم از خود نشان میدهد متوجه این مورد بشوید و سعی پیدا کردن راهکاری کنید. در ادامه 10 علامتی که سیستم های آلوده از خود بروز میدهند را به شما نشان خواهیم داد. البته داشتن هر کدام از این علامتها نمیتواند قطعا نشانه‌ آلودگی سیستم شما باشد ولی میتوانید به عنوان هشدار آنها را زیر نظر بگیرید.

  1- کرش های ناگهانی
  کرش یا از کار افتادن سیستم یا نرم افزارها را قطعا تجربه کرده اید. در حال کار با برنامه ای هستید که ناگهان برنامه کرش میکند و یا کل سیستم از کار می افتد. بدترین حالت هم مشاهده " صفحه آبی مرگ " یا همان Blue Screen Of Death میباشد. کرش های ناگهان ممکن است به دلیل آلوده بودن سیستم رخ دهند. در این مواقع بهتر آنتی ویروس خود را بروز رسانی کرده و سیستم را به صورت کامل اسکن کنید.

  2- افت سرعت سیستم
  اگر از برنامه های سنگین که نیاز گسترده به منابع سیستمی دارند ( مثل بازیها، نرم افزارها شبیه ساز سیستم عامل یا تولید انیمیشن ) استفاده نمیکنید ولی سرعت سیستمتان افت کرده است، باید مراقب باشید. چون ممکن است به بدافزار آلوده شده باشید.

  3- فعالیت بیش از حد هارد دیسک
  فعالیت بیش از حد هارد دیسک نیز میتواند نشانه از آلوده شدن به بدافزارها باشد. چون در حالتی که سیستم بیکار است، نباید فعالیت هارد دیسک زیاد باشد.

  4- فعالیتهای نا آشنا در ویندوز
  اگر در طول شروع به کار سیستم پیغامهای مختلف و عجیبی را مشاهده کردید که مثلا به شما میگویند به چند عدد از درایوهایتان دسترسی ندارید، باید بدانید که احتمال آلودگی تان بسیار بالاست. این پیغامها معمولا از طرف بدافزارهای گروگان گیر ظاهر میشوند و با رمزنگاری اطلاعاتتان سعی میکنند از شما باج بگیرند.

  5- پیغامهای عجیب و غریب
  همچنین ممکن است که با پیغامهای دیگری روبرو شوید که مثلا میگویند بعضی برنامه ها یا فایلها نمیتوانند باز شوند. این پیغامها هم میتوانند به نحوی بیانگر آلوده شدن به بدافزارها باشند.

  6- فعالیت برنامه های مشکوک
  اگر مشاهده کردید که برخی برنامه های شما به درستی باز نمیشوند و یا خراب شده اند و یا همچنین به صورت خودسرانه باز میشوند، باید مراقب باشید. همچنین اگر یک فایروال داشته باشید کارتان برای شناسایی منبع آلودگی بسیار آسانتر خواهد شد.
  چون همه بدافزارها برای ارسال اطلاعات به سازندگان شان از اینترنت استفاده میکنند. فایروالها نیز شبکه را زیر نظر دارند. اکنون اگر بدافزاری بخواهد به اینترنت متصل شود، فایروال به شما هشدار میدهد و از شما میخواهد که در مورد آن تصمیم گیری کنید. اگر مشاهده کردید که برنامه مشکوک است، میتوانید دسترسی آن را به اینترنت مسدود کنید.
  گامهای مفید دیگری نیز میتوانید در جهت امنیت بیشتر خود و سایر کاربران اینترنت بردارید. مثلا فایل مشکوک را برای شرکتهای امنیتی ارسال کنید تا بررسی شده و در صورت آلوده بودن، نام آن به بانک اطلاعاتی بدافزارها افزوده شود. باور کنید کار مشکلی نیست و معمولا از طریق وبسایت شرکت های امنیت و از طریق بخشی موسوم به Submit for Analysis امکان پذیر خواهد بود.
  البته استفاده از وبسایت Virus Total که فایلهای مورد نظر شما را به صورت همزمان و سریع با بیش از 40 آنتی ویروس تست میکند هم گزینه خوبی است.

  7- فعالیت زیاد شبکه
  معمولا مودم ها دارای چند چراغ هستند که یکی از آنها میزان فعالیت شبکه را نشان میدهد. هر چقدر این چراغ سریع تر چشمک بزند، نمایانگر فعالیت زیاد در شبکه است. اگر بدون اینکه در حال وبگردی، دانلود، بروز رسانی آنتی ویروس یا سیستم عامل و یا هر فعالیت شبکه ای دیگر باشید، این چراغ مدام چشمک بزند، میتواند نشانگر آلوده بودن سیستم باشد و در این میان یک بدافزار در حال ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اینترنت میباشد.
  داشتن ابزارهایی که شبکه و میزان ارسال و دریافت اطلاعات را بررسی میکنند، میتواند بسیار کمک کننده باشد. مثلا فایروال ها که علاوه بر نمایش ارسال و دریافت اطلاعات در شبکه، سهم هر برنامه از این تبادل اطلاعات را نیز نشان میدهند. در صورت مشاهده برنامه ای مشکوک در لیست از روشهای ارایه شده در بخش شماره شش استفاده کنید.

  8- دریافت ایمیلهای نامربوط
  اگر ایمیلهای شما از طریق برنامه ایمیل کلاینت ارسال نمیشوند و یا اینکه از مخاطبان لیست ایمیلتان شنیده اید که از طرف شما ایمیلهای عجیب و غریب یا نامربوط دریافت میکنند، باید بسیار مراقب باشید. چون احتمالا سیستم تان به بدافزار آلوده شده است.
  البته این احتمال هم میرود که کلمه عبور ایمیل شما دزدیده شده باشد. پس در اولین فرصت سیستم خود را اسکن کرده و کلمه عبور ایمیلتان را تغییر دهید. همچنین استفاده از روش تایید دو مرحله ای که توسط سرویسهای ایمیل شرکتهای گوگل و مایکروسافت ارایه میشوند نیز بسیار موثر خواهد بود.

  9- قرار گرفتن آی پی آدرس شما در لیست سیاه وبسایتها
  اگر پیغامی دریافت کردید که به شما میگوید آی پی آدرستان در لیست سیاه قرار گرفته است، باید این احتمال قوی را بدهید که کامپیوتر شما به دست هکرها افتاده است. اکنون هکرها میتوانند هر کاری خلافی با آن انجام دهند.
  مثلا ارسال درخواستهای پیاپی به سرورهای مورد نظرشان و در نتیجه ترتیب دادن یک حمله DOS بزرگ و استفاده به عنوان ابزاری برای ارسال هرزنامه ها. حتی میتوانند شما را بین همکاران زیر زمینی شان معامله کنند. آن هم به قیمت های کلان!

  10- غیر فعال شدن ناگهانی و بی دلیل آنتی ویروس
  مهمترین بخش حافظتی کامپیوتر شما، نرم افزاری امنیتی یا همان آنتی ویروس است. پس چیز عجیب نیست که بدافزارها تلاش میکنند تا به هر شکلی که شده در روند کار آن اخلال ایجاد کنند. بدافزارها سعی میکنند که آنتی ویروس را غیر فعال کرده و سپس آن را از بین ببرند.
  حتی بدافزارهای قدرتمندتر مثل روتکیتها حتی آنتی ویروس شما را غیر فعال هم نمیکنند. بلکه در میانه راه درخواستهای آنتی ویروس که برای سیستم عامل ارسال میشوند را منحرف میکنند.
  اما در هر صورت اگر دیدید که آنتی ویروستان به شکلی ناگهانی غیر فعال شده است و تلاشتان برای فعال کردن آن نتیجه ای در بر نداشت، به احتمال زیاد به بدافزار دچار شده اید و باید اقدامات بعدی را انجام دهید.
  در این مطلب سعی شده است تا علائم هشدار دهنده به شما نشان داده شوند تا بتواند تشخیص دهید که سیستمتان آلوده شده است یا خیر. هر چند باز هم میگوییم ممکن است دلایل بروز این علائم چیزی به غیر از آلودگی باشند.


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1392/10/07
عنوان این مطلب : چگونگی شناخت بدافزارها
دسته : آموزش اینترنت »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/1768.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.