دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

آشنایی با قطعات لپ تاپ

 • دسته: آموزش سخت افزار »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/192189.jpg


  آن دسته از کاربرانی که لپ تاپ دارند به دلیل برخی از محدودیتها نمیتوانند قطعات داخل لپ تاپ خود را مشاهده کنند و از نزدیک ببینند که لپ تاپشان چطور قطعاتش به هم متصل شده و چه قطعاتی دارد.
   تمام مواردی که نیاز است هر کاربر در مورد لپ تاپش بداند در این مطلب آموزشی برای شما جمع آوری شده است.


  Mother board چیست؟
  مادربرد اصلی ترین بخش یک رایانه به شمار میرود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمتهای دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از اسمش پیداست تنها یک پردازنده است. از مهمترین وظایف مادربرد ارتباط بین قطعات مختلف کامپیوتر است و شاه راههای مادربرد (BUS) پل حیاتی انتقال داده هابین قطعات هستند.

  CPU چیست؟
  پردازنده یا واحد پردازنده مرکزی (Central Processor Unit) اصلی ترین بخش کامپیوتر است. اين قطعه وظایف مهمی از قبیل عملکرد های ریاضی، منطقی، مقایسه ای و محاسبه های مربوط به آدرس دهی در کامپیوتر را به عهده دارد CPU. مهمترین تراشه بر روی برد اصلی هر کامپيوتر میباشد و مديريت کليه مراحل پردازش داده ها را به عهده دارد. اين قطعه به صورت مستقيم و يا غير مسقيم ساير قطعات روی برد اصلی و ساير قسمتهاي کامپيوتر را نظارت و مقداردهی میکند، درحال حاضر به جهت پيشرفت تکنولوژی و علم نانو دانشمندان توانسته اند 2 يا چند هسته CPU را در همان مقياس طراحی کنند با اين کار امکان پردازش موازی ميان هسته های CPU امکان پذير میشود.

  FSB چيست؟
  گذرگاه جلويی، که گذرگاه بين رم و پردازشگر ميباشد، به وسيله اين گذرگاه پردازنده به پل شمالی متصل میگردد که در واقع اين بخش شامل گذرگاه RAM،PCI،AGP ميباشد FSB مثل يک بزرگراه ميباشد هر چه عريض تر باشد عبور راحت تر و انتقال بيشتری ميان CPU و RAM صورت ميگرد که بر حسب فرکانس اندازه گيری میشود.

  Clock Speed
  مدت زمانی که طول ميکشد که CPU يک دستور را پردازش کند را کلاک میگويند. واحد سرعت CPU هرتز میباشد معمولا سرعت CPU ها به صورت مگاهرتز يا گيگاهرتزاست، مگاهرتز يعنی اينکه CPU ميتواند 1 ميليون دستور را دريک ثانيه پردازش کند و گيگاهرتز يعنی اينکه CPU ميتواند 1 ميليارد دستور را در يک ثانيه پردازش کند، امروزه همه CPU ها قابليت پردازش ميلياردی دارند و CPU هايی که واحدشان مگا ميباشند کنار رفته اند.

  کش يا حافظه نهان
  برای اينکه از حداکثر سرعت CPU استفاده شود بايد سرعت رسيدن اطلاعات به همان اندازه باشد ولی در حقيقت سرعت CPU خيلی بيشتر از سرعت RAM است به همين دليل CPU مدت زمان زيادی را بايد منتظر بماند تا اطلاعات را از RAM دريافت کند برای کاهش اين مدت انتظار و افزايش سرعت سيستم حافظه کش را در CPU قرار داده اند.
  وظيفه کش ذخيره دستورات و فرمان های کاربر داخل خود ميباشد و از آنجايی که سرعت کش با CPU يکسان ميباشد اطلاعات فورا به CPU ميرسد و ديگر نيازی به فراخوانی اطلاعات از RAM نمیباشد البته اگر بعضی از اطلاعات خواسته شده در کش نباشد بايد اين اطلاعات از RAM فراخوانی شود و دوباره CPU بيکار ميماند و با کاهش سرعت مواجه میشويد که برای حل اين مشکل دوباره کش اضافه مکنند به همين دليل هر چه حافظه  کش بزرگ تر باشد سرعت هم بيشتر ميشود.

  TDPچيست؟
  اين واحد حداکثر اتلاف حرارت CPU را بيان میکند به عبارت ديگر معرف حداکثر ميزان حرارتی است که CPU ايجاد میکند، بنابراين خنک کننده ای که بر روی CPU قرار میگيرد بايد بايد توانايی انتقال اين حرارت را داشته باشد.

  Features Graphic در قسمت پردازنده چيست؟
  Intel HD Graphics بدين معنا است که پردازنده شما مجهز به کارت گرافيک داخلی میباشد، که اين امکان را به شما میدهد که کارت گرافيک اصلی لپ تاپ شما به کارت گرافيک داخلی سوئيچ شود. اين تراشه گرافيکی، با فناوری 32 نانومتری طراحی شده است و ميزان برق مصرفی با گرافيک داخلی 35 تا 45 وات گزارش داده شده است.

  DirectX چيست؟
  در ابتدايی ترين سطح DirectX بعنوان يک واسطه بين ويندوز و سخت افزار ميباشد، در واقع بخشی از API ويندوز يا واسطه برنامه نويسی برنامه های کاربردی Application Programming Interface است.
  بازیها و مالتی مديا جزء محبوبترين بخش ترين برنامه های کامپيوتری میباشند، اما اجرای آنها به راحتی در ويندوز انجام نميشود. علت اول اين است که ساختار کامپيوترهای شخصی به منظور استفاده بعنوان پايگاهی جهت بازی کردن طراحی نگرديده است. ثانياً ماهيت طيف گسترده کامپيوترهای شخصی به معنای آن است که دستگاه يک نفر میتواند بسيار متفاوت با دستگاه ديگری باشد. لذا در حاليکه دستگاه های بازی همگی از سخت افزارهای مشابهی استفاده میکنند.
  کامپيوترهای شخصی چنين نيستند: حيطه بسيار وسيع تفاوت های سخت افزاری میتواند دردسر بزرگی برای بازکردن اين برنامه ها محسوب شود. جهت رفع اين مشکل، مايکروسافت نيازمند معرفی استانداردی عمومی يا بهتر بگوئيم يک واسطه و ميانجی عمومی بين سيستم عامل و هرگونه سخت افزار نصب شده بر روی کامپيوتر بود تا تمام برنامه های بازی و مالتی مديا بتوانند از آن پيروی کنند. اين واسطه عمومی همان DirectX است. DirectX واسطه ای است که وظائف برنامه ريزی خاصی را بسيار ساده تر می سازد، چه برای پديد آورنده بازی و چه برای ما که فقط می خواهيم بنشينيم و آخرين بازی پرفروش را بازی کنيم و يا از آخرين نرم افزار های گرافيکی استفاده کنيم.

  کارت گرافيک (VGA)
  بعد از پردازنده يا CPU کارت گرافيک يکی از مهمترين قطعات رايانه های شخصی شما است، کارت گرافيک وظيفه پردازش تصويری و ارتباط با نمايشگر را دارا میباشد، کارت گرافيک يک قطعه سخت افزاری است که اطلاعات پردازنده را برای نمايش در صفحه نمايش آماده میکند هر چه قدرت و حافظه بيشتر باشد تصويری با کيفيت تر خواهيم داشت کارت گرافيک علاوه بر خروجی به صفحه نمايش خروجی ديگری به تلويزون دارد و هم چنين دارای ورودی برای ويدئو میباشد. کارتها در قسمت حافظه تعدادی سلول های تصويری دارند که برای نمايش در صفحه مانيتور برای چند لحظه در خود ذخيره میکند و هر چه حافظه بيشتر باشد تعداد بيشتری سلول تصويری در خود ذخيره میکنند، اين حافظه رم را کارت گرافيک مینامند. مانند رم 512M يا 1G. در حال حاضر اين 3 شرکت Intel – AMD – NVidia توليد کننده کارت گرافيک هستند که در بين اين کارت های گرافيکی Intel از قدرت زيادی بر خوردار نيست و رقابت بيشتر بين شرکت های AMD و NVidia است.


  پهنای باند حافظه (Memory Bus Width)
  ميزان پهنای باندی که کارت گرافيکی با کارت حافظه برقرار میکند Bus ناميده ميشود. يکی از عواملی که در کارهای سه بعدی تاثير زيادی بر سرعتی دارد. در واقع BUS تعداد باندهای ارتباطی ای است که ميان پردازشگر و حافظه وجود دارد و هرچه تعداد آن بيشتر باشد افزايش سرعت Rendering نيز به مراتب بشتر ميشود. عملکرد کارت میتواند از پهنای باند Memory BUS تاثير بپذيرد، کارت گرافيک با Memory BUS 256 Bit دو برابر يک کارت با Memory BUS 128 Bit اطلاعات را بين حافظه کارت و پروسسور تبادل کند.


  سيستم عامل OS
  سيستم عامل بدون شک مهمترين نرم افزار در کامپيوتر است. پس از روشن کردن کامپيوتر اولين نرم افزاری که مشاهده میگردد سيستم عامل بوده و آخرين نرم افزاری که قبل از خاموش کردن کامپيوتر مشاهده خواهد شد، نيز سيستم عامل است.
  سيستم عامل نرم افزاری است که امکان اجرای تمامی برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد. سيستم عامل با سازماندهی، مديريت و کنترل منابع سخت افزاری امکان استفاده بهينه و هدفمند آنها را فراهم می آورد. سيستم عامل فلسفه بودن سخت افزار را بدرستی تفسير و در اين راستا امکانات متعدد و ضروری جهت حيات ساير برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد. در حال به طور کلی 3 نوع سيستم عامل بر روی لپ تاپ ها کاربرد بيشتری دارند که عبارت اند از ويندوز، مکينتاش و لينوکس. که در اين بين پر کاربردترين آنها ويندوز است که محصول شرکت مايکروسافت میباشد. سيستم عامل های مکينتاش مخصوص لپ تاپ های توليدی شرکت اپل است و هيچ شرکت ديگری حق استفاده از آنها را ندارد.
  در آخر سيستم عامل لينوکس که سيستم عاملی متن باز کاملا رايگان برای همه مردم جهان است و اين امکان برای همگان وجود دارد که بتوانند در آن تغيیرات دلخواه خود را انجام دهد از اين رو اين سيستم عامل بيشتر برای افراد حرفه ای توصيه ميگردد.
  ويندوز 7، هفتمين ويندوز کامپيوتر های شخصی میباشد که بعد از ويندوز ويستا که پروزه شکست خورده ماکروسافت بود وارد بازار شد.

  حداقل سيستم مورد نياز جهت نصب ويندوز 7

  CPU : 1Ghz

  RAM :1G

  VGA :128M

  HDD : 20G

   


  ديسک سخت HDD
  هارد ديسک وسيله ای است با صفحه انعطاف پذير که سطح آنها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده ها را به طور مغناطيسی بر روی آنها ضبط نمود. ظرفيت ديسک سخت معمولاً بر حسب گيگا بايت و ترابايت بيان میشود. سرعت انتقال اطلاعات در قسمت داخلی در بازه 44.2 مگابايت در ثانيه تا 74.5 مگابايت در ثانيه تغيير میکند و اين در حاليست که سرعت انتقال اطلاعات در واحدهای خارجی 74.0 مگا بايت در ثانيه تا 111.4 مگا بايت در ثانيه متغيير است. يک ديسک سخت با زمان دسترسی تصادفی در بازه های بين 5 ميلی ثانيه تا 15 ميلی ثانيه تغييرات دارد.
  هاردديسک ها از منظر سرعت گردش محور مرکزی در پنج گروه 4200، 5400، 7200، 10 و 15 هزار دور در دقيقه قرار می گيرند. هاردديسکی های کوچکی اندام 1.8 و 2.5 اينچي که بيشتر در دستگاه های قابل حمل مانند دستگاه های پخش موسيقی و لپ تاپ ها استفاده می شوند از سرعت 4200 و 5400 دور در دقيقه پشتيبانی می کنند و برخی نمونه های جديد از سرعت 7500 دور در دقيقه بهره میبرند 7500 RPM سرعت استاندارد هارد ديسک کامپيوترهای روميزی است. هارد لپ تاپ ها به علت اندازه کوچک شان، عموما 5400 RPM سرعت دارند. اما میتوانيد مدلهای 7500 RPM را هم بيابيد، ولی بايد مقداری از شارژ لپ تاپتان را فدای سرعت بيشتر هاردتان کنيد.


  صفحه نمايش Display
  صفحه نمايش مهمترين دستگاه خروجي لپ تاپ ميباشد، که تمام داده ها بر روی آن نمايش داده ميشود. که به دو دسته کلی تقسيم میشوند: LED , LCD
  نمايشگر LCD از دو شيشه پولاريزه بهم چسبيده تشکيل شده است که مايع کريستال در بين آنها قرار گرفته است و نور دريافتی از پشت خود را پخش ميکند. در واقع خود کريستال مايع نوری توليد نميکند، ولی در نمايشگر LED اين لامپ ها ديودهای نوری هستند که اين وظيفه را انجام میدهند. به همين دليل است که نمايشگر های LED از کيفيت و شفافيت بيشتری برخوردارند و در عين حال مصرف برق کمتری نسبت به LED ها دارند.
  همچنین TFT يک تکنولوژی LCD میباشد. به عبارت ديگر وقتی صحبت از TFT میکنيم منظور همان LCD است که از موبايل گرفته تا لپ تاپ و ساير دستگاههايی که صفحه نمايش دارند استفاده میشود. TFT اختصار Thin Film Transistorبوده، بدين صورت است که روی يک صفحه بسيار نازک و شفاف تعداد مشخصی از ترانزيستورها که نسبت مستقيم به ابعاد صفحه نمايش دارد قرار گرفته به نحوی که جهت روشنايی يک پيکسل يا نقطه نورانی، سه ترانزيستور جهت رنگ های آبی، سبز و قرمز تعبيه شده و با جريان الکتريکی متناسب با تصويری که قرار است نمايش دهد از عبور نورهای پشت زمينه خود که توسط لامپ فلورسنت يا مهتابی خودمان روشن شده جلوگيری، اجازه عبور کم نور و يا اجازه عبور کامل نور را میدهد و آنچه که ما می بينيم حاصل ترکيب اين عناصر است.راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1393/04/22
عنوان این مطلب : آشنایی با قطعات لپ تاپ
دسته : آموزش سخت افزار »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/2385.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v4.8 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.