دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

فیکوس بنجامین یک گیاه همیشه شاداب برای خانه

  • دسته: گیاهان خانگی »


    http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217444.jpg


    فیکوس بنجامین: یک گیاه همیشه شاداب برای خانه

    نام گیاه شناسی : Ficus benjamina
    دیگر نام ها : weeping fig – Benjamin’s fig – or ficus tree
    خانواده : موراسه ( Moraceae )
    خاستگاه : جنوب آسیا و شمال استرالیا
    گیاه فیکوس بنجامین یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی میباشد که دارای ساقه هایی چوبی و برگهایی آویزان است.
    این درخت زیبا و گل دار دارای برگهایی بیضی شکل و نوک تیز به رنگ سبز روشن و تیره میباشد. بنجامین ابلق نیز دارای برگهایی به رنگ کرم و سبز است. طول برگهای براق آن نیز بین 6 تا 13 سانتی متر میباشد.


    فیکوس بنجامین ابلق


    http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217445.jpg


    برخی از گونه های بنجامین را برای هنر بنسای نیز استفاده میکنند.


    بنسای فیکوس بنجامین


    http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217446.jpg


    این گیاه دارای شاخه و برگهایی به حالت آویزان است و به همین دلیل به آن انجیر مجنون یا گریان نیز میگویند.
    فیکوس بنجامین در منزل تا 3 متر هم میتواند رشد کند، البته گونه ای از این گیاه نیز وجو دارد که تنها 90 سانتی متر رشد میکند. فیکوس بنجامین نسبت به تغییر مکان و جابه جایی حساس است و ممکن است برگهای آن سقوط کنند که این حالت طبیعی است و به مرور زمان خوب میشود.


    فیکوس بنجامین


    http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217447.jpg


    البته در فصل پاییز نیز ممکن است برگهای این گیاه به صورت طبیعی ریزش پیدا کنند که این حالت طبیعی است و در بهار و تابستان دوباره برگهای جدید خواهد داد. در فصل زمستان یکبار در هفته و در فصل بهار و تابستان دوبار در هفته آن را با آب سبک، ولرم و فاقد املاح آبیاری کنید. توجه داشته باشید در هر بار آبیاری باید خاک گلدان خشک شده باشد. اگر آبیاری زیاد باشد برگهای این گیاه زرد شده و میریزند. بنجامین درخت رسمی بانکوک در تایلند است و میوه های کوچک آن غذای مورد علاقه از برخی از پرندگان مانند فاخته میباشد.


    میوه درخت فیکوس بنجامین


    http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217448.jpg


    نکات نگهداری فیکوس بنجامین

    بلندا : 3 متر
    نور : فراوان ( تابش ملایم نور خورشید در صبح یا عصر و به مدت 1-2 ساعت مفید میباشد اما تابش شدید آفتاب به گیاه صدمه میزند )
    آب : در هر بار آبیاری حتما خاک گلدان خشک شده باشد، زیر این گیاه نسبت به آبیاری زیاد حساس است و آسیب می بیند. برگهای فیکوس بنجامین به کلر، فلوئور و دیگر مواد شیمیایی که در آب یافت میشود، حساس هستند پس برای آبیاری آنها باید از آب مقطر و بدون مواد شیمیایی استفاده کرد.
    رطوبت : رطوبت متوسط تا بالایی در حد 40 درصد نیاز دارد.بنابراین باید در هفته 3 بار غبارپاشی بر روی گیاه انجام شود.
    دما : 16 تا 24 درجه سانتی گراد بهترین دما برای رشد این گیاه است.
    خاک : خاک این گیاه میتواند مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ و کوکوپیت باشد. گلدان باید دارای زهکشی مناسب جهت خروج آب اضافی از ته گلدان باشد.
    کود : در فصلهای بهار و تابستان ماهیانه یکبار از کود گیاهان زینتی برای این گیاه استفاده کنید. توصیه میشود غلظت کود نصف باشد. در فصل زمستان نیز نیازی به کود ندارد.

    تکثیر فیکوس بنجامین
    از ساقه نیمه چوبی گیاه میتوان قلمه‌هایی با میانگره های کوتاه که 20-15 سانتیمتر طول، به اندازه قطر یک مداد معمولی ضخامت دارند تهیه کرد. منظور از ساقه نیمه چوبی ساقه ای است که سبز و تازه نباشد اما هنوز نیز انعطاف خود را حفظ کرده و چوبی نشده باشد.
    برش را برای جدا کردن قلمه از گیاه مادری در زیر یک گره بزنید ( گره منطقه اتصال برگ به ساقه است. ) برگهای موجود در یک دوم قسمت پایینی قلمه را جدا کنید اما باقی ماندن حداقل یک برگ بر روی قلمه ضروری است و حداکثر نیز تعداد 4-3 برگ قابل قبول است.

    توجه داشته باشید که هر مقدار تعداد برگها بیشتر باشد خطر از داست دادن آب از قلمه نیز بیشتر است و این مسئله به پژمردن و خشک شدن قلمه ها کمک میکند. اما تمامی برگها را نیز نمیتوان حذف کرد زیرا وجود برگ برای ریشه زایی قلمه ها ضروری است. بهترین زمان گرفتن قلمه در فصل تابستان است از مخلوط پیت موس+پرلایت ( به مقدار مساوی ) میتوان برای کاشت قلمه ها استفاده کرد.
    ابتدا مخلوط کاشت را به خوبی آبیاری کنید تا خیس شود و سپس مدتی صبر کنید تا آب اضافه خارج شود و سپس برای کاشت قلمه ها استفاده کنید. بکارگیری هورمونها ( پودرهای ) ریشه زایی به ریشه زایی قلمه این گیاه کمک میکند. گلدان حاوی قلمه را میتوان با پلاستیکی شفاف پوشاند تا حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها بیشتر شود.
    البته بهتر است که روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را برداشت تا مانع از شیوع بیماریهای قارچی به دلیل رطوبت بالای محیط شویم اما مابقی روز بهتر است که پلاستیک بر روی قلمه ها باشد.
    گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و در این مدت دمای 21 الی 26 درجه سانتیگراد مناسب است.
    سعی کنید تا بستر کاشت هرگز خشک نشود و به شکل منظم به آن آب دهید. اگر شرایط مساعد باشد شکل گیری ریشه ها حدود دو تا سه هفته طول میکشد و بعد از حدود 8 هفته میتوان نسبت به انتقال گیاهان جوان به گلدانهای جدید اقدام کرد.
    عمل خوابانیدن هوایی و همچنین پیوند نمونه‌هایی که برگهای ابلق دارند بر روی نمونه‌هایی با برگهای سبز رنگ از دیگر روشهای تکثیر این گیاه است. زیرا نمونه هایی که برگ معمولی و سبز رنگ دارند سیستم ریشه ای نستبا قوی تری نیست به نمونه های با برگ ابلق دارند بنابراین پیوندک را از انواعی که برگسار با رنگ مورد نظر دارند تهیه میکنند و بر روی پایه ای معمولی پیوند میزنند.

    با این عمل علاوه بر داشتن گیاهی با تاجی با رنگ ابلق میتوان نسبت به تهیه گیاهانی کوتاه قامت نیز اقدام کرد. از روشهای مختلف پیوندزنی در این مسئله استفاده میشود.


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1394/02/21
عنوان این مطلب : فیکوس بنجامین یک گیاه همیشه شاداب برای خانه
دسته : گیاهان خانگی »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/3220.html

نظرات شما

ناصر پرستاری خوی گفته : تاریخ: 1394/02/22

به نظر من که مطالب پزشکیتون خوبه و از زحمات شما نهایت تشکر و قدر دانی رو دارم و از خداوند منان آرزوی سلامتی و موفقیت را برای شما خواستارم.

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


  • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


    برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.