دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

دانستنیهایی درباره باتری موبایل

 • دسته: دانستنیهای گوناگون »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217589.jpg


  هفته نامه عصر ارتباط - سعید مهدوی: هنگام خرید گوشی، فروشنده ها معمولا نکاتی را در مورد باتری و نحوه شارژ کردن آن در اختیار خریدار قرار میدهند. این توصیه ها معمولا متفاوت و گاهی ضدو نقیض هستند و حتی ممکن است باعث سردرگمی خریداران شوند. گاه اما دلیل این تفاوت را باید در تنوع باتریها جستجو کرد چرا که هر باتری برای هدف و کاربری خاص خود طراحی شده و به همین دلیل نحوه نگاهداری مخصوص به خود را دارد.

  حال سوال این است که توصیه هایی که دریافت میکنیم تا چه اندازه کاربردی است؟ یا به عبارتی دیگر آیا رعایت نکردن این نکات میتواند به باتری گوشی آسیب جدی برساند؟ برای پاسخ به این سوالات، به بررسی پرسشهای متداول در این مورد میپردازیم.

  آیا شارژ مجدد باتری قبل از خالی شدن کامل آن، باعث کوتاه شدن عمر باتری میشود؟هنوز در بین برخی از افراد این دو باور وجود دارد؛ اول اینکه قبل از خالی شدن کامل شارژ باتری، نباید مجدد آن را شارژ کرد و دوم اینکه پیش از پر شدن کامل باتری، نباید عملیات شارژ را متوقف کرد.
  برای صحت این موضوع باید گفت که این باورها زمانی نه چندان دور، درست بودند. زمانی که از باتریهای نیکل کادمیومی به جای باتریهای لیتیم یونی استفاده میشد. این باتریها که در بدو ورود تحولات مثبتی را در زمینه تکامل گوشیهای موبایل ایجاد کردند، مشکلاتی نیز با خود به همراه آوردند. از جمله این مسائل، ویژگی Memory Defects بود که تاثیر محسوسی بر طول عمر باتری داشت؛ به این صورت که پس از هر بار شارژ ظرفیت باتری به اندازه بسیار کمی کاهش مییافت و توصیه میشد که برای بهبود این اشکال قبل از خالی شدن کامل باتری از شارژ مجدد آن خودداری شود تا از کاهش ظرفیت باتری جلوگیری شود.

  با تمام این ملاحظات عمر باتریهای نیکل کادمیومی به بیش از دو سال نمیرسید و جایگزینی آنها پس از این مدت اجتناب ناپذیر بود.

  اما در باتریهای لیتیم یونی وضع اندکی متفاوت است. این باتریها حافظه ندارند و میتوان آنها را با هر میزان شارژ، دوباره به جریان الکتریسته متصل کرد و شارژ آنها را تا صددرصد کامل کرد. البته روند شارژ در این باتریها تا هشتاد درصد از حجم باتری به سرعت امکانپذیر است اما کامل شدن شارژ از هشتاد درصد تا صددرصد به صرف زمان بیشتری نیاز دارد. گرچه برای شارژ مجدد این باتریها، نیازی نیست تا منتظر خالی شدن کامل آنها بمانیم اما هر از گاهی صفر شدن شارژ میتواند تاثیر مثبتی بر عملکرد باتری به جای بگذارد. از این رو بهتر است این نکته را فراموش نکنیم که باتریهای لیتیم یونی هم مانند سایر باتریها، اگر برای مدت طولانی به کار گرفته نشوند، خالی شده و قابلیت استفاده مجدد را نخواهد داشت.

  آیا هنگام شارژ شدن گوشی، میتوان از آن استفاده کرد؟
  اولین و ساده ترین مسئله ای که در اینگونه مواقع ایجاد میشود، طولانی تر شدن زمان شارژ است. مثلا اگر برای کامل شدن شارژ یک باتری 2000 میلی آمپری در حالت عادی به یک ساعت و نیم زمان نیاز باشد، استفاده در حین شارژ این زمان را افزایش میدهد.
  درثانی شارژ شدن گوشیها به خودی خود مقداری گرما تولید میکند و انجام بازیهای سنگین، تماشای ویدیو و دانلود ، این گرما را مضاعف میکند. حرارت ایجاد شده میتواند باعث داغ شدن بیش از اندازه گوشی شود، گرچه این میزان گرما به باتری صدمه چندانی وارد نمیکند اما بهتر است برای کاهش ریسک و استفاده بهینه از باتری در هنگام شارژ شدن از آن استفاده نشود. گاهی اجرای بازیها و برنامه های سنگین در حین شارژ، نه تنها باعث کندی فرآیند شارژ میشوند بلکه میزان شارژ در گذر زمان به جای افزایش با کاهش روبرو میشود. در اینگونه مواقع میزان شارژ ورودی با شارژ مصرفی هماهنگی ندارد. به عبارتی دیگر شارژ ورودی از شارژ مصرفی کمتر است. این مسئله بیشتر زمانی رخ میدهد که از شارژر غیر اصل با جریان ورودی کمتر از نوع اورجینال برای شارژ کردن استفاده شود یا برنامه در حال اجرا انرژی زیادی از باتری میگیرد. در مورد افزایش تشعشع در هنگام شارژ اظهارنظرهای زیادی وجود دارد اما به نظر میرسد که آنچه باعث ساطع شدن امواج رادیویی قوی تر میشود، وجود سیگنال ضعیف است و نه باتری خالی!
  بنابراین در جاهایی که سیگنال ضعیف است بهتر است در صورت امکان از مکالمه طولانی مدت با گوشی پرهیز شود اما انجام کارهای سبک مثل پاسخ به یک تماس مهم یا تبادل پیام، به هیچ وجه فشاری به باتری وارد نمیکند. با تمام این تفاسیر بهتر است که ریسک نکرده و تا جایی که امکان دارد از گوشی در حال شارژ برای کارهای سنگین استفاده نشود.


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/217590.jpg


  آیا در شارژ ماندن گوشی به مدت طولانی به باتری صدمه وارد میکند؟
  برخی افراد ترجیح میدهند که گوشی خود را در طول شب شارژ کنند و همیشه نگران این موضوع هستند که مبادا مدت زمان طولانی شارژ به باتری آسیب برساند. البته این موضوع در مورد باتریهای لیتیم یونی صحت ندارد. طراحی هوشمند این باتریها به گونه ای است که پس از تکمیل ظرفیت باتری، عملیات شارژ متوقف میشود اما نباید این نکته را فراموش کرد که شارژ شدن گوشی با تولید گرما همراه است و اگر این باتریها بیش از 24 ساعت شارژ شوند، بیش از اندازه داغ میشوند و این گرمای اضافه میتواند باعث بروز مشکلاتی شود. نگاه داشتن میزان شارژ گوشی بین 40 تا 80 درصد به طول عمر باتری کمک میکند.

  آیا استفاده از شارژرهای غیراصل میتواند صدمه ای به باتری وارد کند؟
  بله؛ در مواردی استفاده از این نوع شارژرها منشأ ایجاد دردسر میشود. اگر ناگزیر به استفاده از شارژر غیر اصل هستید بهتر است از به کار بردن شارژرهای غیراستاندارد و بی کیفیت خودداری کرده و حتما به مشخصات شارژر جدید توجه داشته باشید. این مشخصات باید با نوع اورجینال آن کاملا مطابقت داشته باشد.
  جریان ورودی و ولتاژ در شارژهای گوناگون متفاوت است. اگر از شارژر غیر اصل استفاده میکنید نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که میزان جریان ورودی آن بیش از اندازه تعیین شده برای گوشی شما نباشد چون اگر این جریان بیش از اندازه باشد، باتری توانایی نگهداری شارژ را از دست میدهد و به سرعت خالی میشود اما اگر آمپر ورودی کمتر از میزان تعیین شده باشد، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد مگر اینکه روند شارژ شدن باتری کندتر میشود اما طبق مدارک مستند در مواردی استفاده از شارژر غیراصل خطرات فیزیکی نیز با خود به همراه داشته است؛ بنابراین برای کاهش ریسک بهتر است از انواع با کیفیت و اصلی شارژرها استفاده شود تا علاوه بر حفظ طول عمر باتری از حوادث احتمالی هم جلوگیری شود.

  آیا خاموش کردن وای فای، بلوتوث و جی پی اس در دوام بیشتر شارژ باتری موثر است؟
  روشن بودن وای فای و بلوتوث حتی زمانی که از آنها استفاده نمیکنیم مقداری شارژ مصرف میکنند. اگر قصد استفاده از وای فای را ندارید و بلوتوث یا جی پی اس به کارتان نمی آید، آنها را خاموش کنید؛ چرا که وای فای به صورت دایم به دنبال مودمهای نزدیک، بلوتوث به دنبال دستگاههای مجاور و جی پی اس به دنبال ماهواره ها میگردد. در همه این جستجوهای بی ثمر این شارژ باتری است که بیهوده مصرف میشود.

  آیا فریز کردن باتری موبایل باعث افزایش قدرت نگهداری شارژ آن میشود؟
  وقتی پای باتریهای لیتیم یونی در میان است، سرد کردن یا گرم کردن آن نه تنها دردی دوا نمیکند بلکه باعث آسیب بیشتر باتری میشود. بهترین عملکرد این باتریها در دمای اتاق و در جریان هوا اتفاق می افتد. برخی از انواع باتریها در دمای بالا عملکرد نامطلوبی دارند که گاهی قرار دادن آنها در دمای پایین تر تاثیر قابل توجهی بر جلوگیری از کاهش شارژ در آنها دارد؛ بنابراین بهتر است با توجه به نوع باتری مورد استفاده، درباره نحوه نگهداری از آن تصمیم گیری کنیم. مثلا بعضی از باتریها در شارژ اولیه باید به طور کامل پر شوند و برخی دیگر مانند باتریهای لیتیم یونی نیازی به شارژ اولیه کامل ندارند.

  جمع بندی
  امروزه نیاز به استفاده بهینه از باتری و افزایش طول عمر آن بیش از پیش احساس میشود. با بزرگتر شدن صفحه نمایش گوشیها و به کارگیری پردازنده های قوی در آنها، کار باتریها در تامین انرژی دشوارتر میشود. در حقیقت مشکل از آنجا نشأت میگیرد که باتریها نتوانستند به سرعت پردازنده ها به رشد خود ادامه دهند و از قافله پیشرفت عقب ماندند. هر چند تحقیقاتی برای بهبود این وضعیت در جریان است اما به نظر میرسد راه درازی تا حصول نتیجه باقی است. برخی کمپانیها در تلاش هستند تا با کاهش توان مصرفی پردازنده ها و سایر اجزای پر مصرف به دوام بیشتر شارژ کمک کنند. برخی دیگر به دنبال استفاده از متریال جدید در ساختمان باتریها هستند تا بتوانند تغییری مثبت در افزایش طول عمر باتری ایجاد کنند و عده ای دیگر استفاده از شارژرهای همراه و کاهش مدت زمان شارژ کامل گوشی را چاره کار میدانند.
  به هر حال باتریهای فعلی دارای طول عمر مشخصی هستند و به مرور زمان و در اثر استفاده رفته رفته کارآیی خود را از دست میدهند اما شناسایی نوع و نحوه درست نگهداری از باتری ها میتواند زمینه استفاده بهینه و طول عمر بیشتر آنها را تا حد زیادی تضمین کند.

راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1394/02/23
عنوان این مطلب : دانستنیهایی درباره باتری موبایل
دسته : دانستنیهای گوناگون »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/3229.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.