دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

گوش طبیعی چه ترشحاتی دارد؟

 • دسته: گوناگون : پزشکی و سلامت »  دکترعلی فتاحی – متخصص گوش و حلق و بینی


  سوال – گوش طبیعی چه ترشحاتی دارد؟
  پاسخ – خارش گوش می تواند علامت یک بیماری باشد . ما خارش گوش را صرفاً به عنوان یک بیماری محسوب نمی کنیم . این علامتی است که از جانب بیمار مطرح می شود و پزشک قابلیت اندازه گیری و سنجش آن را ندارد . وقتی بیماری با علامت ترشح از گوش به پزشک مراجعه می کند ، پزشک با معاینه ی خود می تواند متوجه شود که این ترشح طبیعی گوش است یا ترشح غیر طبیعی است . یا وقتی بیماری از کاهش شنوایی شکایت دارد ما می توانیم میزان آن را با ابزاری که داریم اندازه گیری کنیم . ولی خارش گوش چیزی است که از طرف بیماری مطرح می شود و پزشک نمی تواند آن را اثبات کند که وجود دارد یا خیر . یا اینکه اگر وجود دارد شدت آن چقدر است . هرچند با تشخیص برخی از بیماری ها در گوش می توانیم به این نتیجه برسیم که بیمار باید خارش نیز داشته باشد . نکته ی دیگر اینکه برخلاف علائم دیگری که بیمار به دلیل آنها به پزشک مراجعه می کند علامت خوشایندی است . یعنی برطرف کردن و خاراندان آن قسمتی که دارای خارش است برای بیمار خوشایند است . برعکس درد و وزوز گوش برای بیمار ناراحتی ایجاد می کند . همین خوشایند بودن برطرف کردن خارش می تواند معضلات ، ناراحتی ها و عفونت های بعدی را ایجاد کند . طبیعت گوش این است که ضمن اینکه از خود در مقابل عفونت ها ، فشارهایی که به آن وارد می شود ، تروماها و آب محافظت می کند ، از ساختمان های بعدی خود نیز محافظت می کند . یعنی گوش خارجی و کانال گوش ضمن اینکه از خود محافظت می کند از پرده ی گوش و گوش میانی نیز محافظت می کند. گوش میانی نیز از گوش داخلی محافظت می کند . یعنی آناتومی گوش به صورت یک مجرای مستقیم نیست . بلکه دارای انحناء است . این انحناء مانع از این می شود اصوات زیاد ، فشار ، جسم خارجی و آب به راحتی وارد گوش شود . حتی در قسمت میانی دارای برامدگی است که مانع از ورود اجسام خارجی به قست های داخلی تر گوش می شود . یکی از چیزهایی که در گوش وجود دارد ترشح ماده ای است در گوش در اصطلاح به آن جرم و یا چربی گوش گفته می شود . این ماده در قسمت خارجی مجرای گوش ساخته می شود . در واقع غدد عرقی که در بدن ما وجود دارد در گوش خارجی تغییر شکل پیدا کرده و ترشح آنها به این صورت بیرون آمده است . این ماده بسیار برای گوش مفید است . این ماده بخاطر خاصیت چرب کنندگی که دارد پوست جدار گوش را چرب می کند . و مانع از نفوذ آب به داخل پوست گوش شده و به این شکل از عفونت گوش جلوگیری می کند . دوم اینکه خاصیت اسیدی دارد و اسید در مقابل بسیاری از میکروب ها و قارچ ها از گوش محافظت کرده و مانع از این می شود که گوش دچار عفونت شود . یعنی میکروب ها نمی توانند در این محیط به خوبی رشد کنند . ضمناً این خاصیت چرب کنندگی مانع از این می شود که اگر جسم خارجی مانند حشره وارد گوش شود بتواند به راحتی در گوش نفوذ کند . پس وجود این ماده در گوش یک چیز طبیعی است که توسط خود گوش ساخته می شود . بسیاری از بیمارانی که مراجعه می کنند فکر می کنند که این ترشحات یک نوع آلودگی است و از محیط خارج که آلوده بوده وارد گوش آنها شده است. درصورتی که اینگونه نیست . کمبود این ماده برای گوش مضر است و ایجاد یک سری عوارض می کند. زیادی آن نیز در گوش ایجاد علائم و عوارض می کند .
  سوال – من چند ماهی است که دچار خارش گوش شده ام . به طوری که گوش های من عفونت شدیدی کرده است . بیرون از گوش و در اطراف آن زخم های کوچک عفونی ایجاد شده و خارش هم دارد . شنوایی من خیلی ضعیف شده است . چون در روستا هستم، به دلیل عدم توانایی مالی دسترسی به پزشک متخصص نداشته ام . در ضمن در شهر خود به متخصص مراجعه کردم و داروهایی به من داده است که تأثیری نداشته است . لطفاً من را راهنمایی کنید.
  پاسخ – خارش گوش عوامل متعددی دارد که یکی از علل آن آلرژی است . یعنی التهاب های پوستی که به دلیل واکنش به یک سری مواد خارجی ایجاد می شود . درماتیت های تماسی می تواند به دنبال استفاده از شامپوو صابون بوجود بیاید . حتی به دنبال شنا کردن می تواند ایجاد شود . حتی ممکن است در پی استفاده از سمعک ممکن است که برای فرد ایجاد آلرژی بکند . یا گوشی هایی که داخل گوش گذاشته می شود تا مانع از ورود آب به گوش شود می تواند برای گوش ایجاد حساسیت کند . اسپری و رنگی به مو زده می شود ، لاکی که به ناخن زده می شود و یا قطره ای که داخل گوش به دستور پزشک ریخته می شود می تواند ایجاد درماتیت کند . و به دنبال آن خارش ایجاد شده و تاول هایی در گوش ایجاد شود . پس این فرد دچار یک درماتیت به یک ماده و یا داروی خاص است که باید مشخص شود به چه چیزی حساسیت دارد . منتها وقتی که ما گوش را با خاراندن تحریک و دستکاری کنیم ، زمینه را برای ایجاد عفونت های بعدی ایجاد می کند . یعنی یکی از عوامل ایجاد کننده ی عفونت در مجرای گوش خارجی دستکاری و خاراندن گوش است . خارش گوش باعث از بین بردن پوست کانال گوش و نفوذ میکروب هایی که معمولاً به طور طبیعی در پوست کانال گوش وجود دارند شده و ایجاد عفونت می کند . این سوال کننده باید از داروهای ضد آلرژی و ضد درماتیت استفاده کنند . از نفوذ مواد خارجی مانند آب به داخل گوش جلوگیری کنند . و اگر گوش ایشان دچار عفونت شده باشد درمان خاص عفونت را نیاز دارد .
  سوال – فرد با چه علامت مشخصه ای برای خارش گوش باید به پزشک متخصص مراجعه کند ؟
  پاسخ – خارش گوش می تواند تنها علامت بیماری گوش بوده و یا همراه با سایر علائم باشد . خارش گوش اگر به تنهایی وجود داشته باشد می تواند ناشی از یک مسئله ی ساده مانند آلرژی باشد . در جامعه ی فعلی ما یکی از عوامل ایجاد خارش گوش اضطراب و استرس است . شاید باور این مسئله برای خیلی از بیماران مشکل باشد . بنابراین بعضی از مسائل خیلی ساده تا مسائل مهمی مانند عفونت ها و قارچ ها می تواند ایجاد خارش کند . تشخیص عامل ایجاد خارش با معاینه است . بنابراین فردی که دچار خارش گوش است ضرورت دارد که حداقل برای اولین مرتبه به پزشک مراجعه کند . و برحسب علتی که عامل ایجاد خارش است درمان خاص خود را بگیرد . و مراجعات بعدی با تجویز پزشک اولیه است که ضرورت داشته باشد یا خیر .
  سوال – حدود دو سال است که حلق و بینی و گوش من هم زمان با هم خارش دارد . با ته زبان خود حلق خود را می خارانم . اما این مشکل را در تمام فصول دارم .
  پاسخ – این فرد به احتمال خیلی زیاد دچار آلرژی هستند . به عفونت های آلرژیک بینی و سینوس مبتلا هستند . آلرژی بینی و سینوس یک واکنش غیر طبیعی به یک ماده ی خارجی است . معمولاً این ماده استنشاقی است و از راه هوا وارد مخاط بینی و سینوس شده و ایجاد واکنش می کند . با علائمی مانند گرفتگی بینی و افزایش ترشح از آن همراه است . معمولاً این ترشحات آبکی و بی رنگ است . حتی می تواند این ترشحات متمایل به رنگ زرد یا سبز باشد . یعنی ترشحات زرد یا سبز همیشه مبنی بر عفونت نیست . یک سینوزیت آلرژیک نیز می تواند ایجاد ترشحات رنگی بکند . بیمار مبتلا به عطسه های مکرر شده و به دنبال آن ترشحات پشت حلق پیدا می کند . در پی آن نیز ممکن است دچار سرفه های مزمن و تحریکی شود . برای برطرف کردن آلرژی ما باید علت بیماری را پیدا کنیم . وگرنه داروها هیچکدام نمی توانند آلرژی را برطرف کنند. داروها معمولاً علائم آلرژی را برطرف می کنند . یعنی داروها مانع از ورود ماده ی حساسیت زا به بدن می شوند . بنابراین تا زمانی که مصرف می کنیم برای ما مفید بوده و علائم را کاهش می دهند . وقتی که دارو قطع شود دوباره ماده وارد بدن شده و علائم شروع می شود . بنابراین با مشاوره با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصصین آلرژی باید ماده ی حساسیت زا را شناخت . این ماده معمولا ً ناشی از عطر گل و گیاه و موادی است که در هوا پخش می شود . در ده درصد از موارد می تواند ناشی از مواد خوراکی باشد . در برخی از موارد با افزایش سن ممکن است که واکنش فرد به این مواد کم شده و یا قطع شود . این در مواردی است که آلرژی در سنین پایین شروع شود . آلرژی هرچقدر در سنین کودکی شروع شود ممکن است که با افزایش سن از بین برود . و برعکس الرژی هایی که در سنین بالا شروع می شوند ممکن است که تا پایان عمر با فرد همراه باشند .
  سوال – براثر چه علل و عواملی گوش خارجی دچار خارش می شود؟
  پاسخ – عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد خارش شوند ، که یکی از آنها عفونت گوش خارجی است . که ما تقریباً فصل آن را پشت سر گذاشته ایم . عفونت و التهاب گوش خارجی که ما اصطلاحاً به آن گوش شناگر می گوییم شیوع آن چهار در هزار است . هشتاد درصد در فصل تابستان و در نواحی گرم و مرطوب دیده می شود . اولین عاملی که باعث ایجاد التهاب گوش خارجی می شود آب است . رفت و آمد زیاد آب در داخل گوش می تواند پارگی های کوچکی در پوست کانال گوش ایجاد کند . و زمینه را برای ایجاد عفونت مستعد کند . دوم اینکه مقاومت پوست کانال را در مقابل عفونت کم می کند . سوم اینکه آب باعث خارج شدن مواد مترشحه از گوش شده وزمینه را برای ایجاد عفونت مستعد می کند . دومین عامل مساعد کننده برای عفونت گوش ، سرومن یا ترشح زیاد است . وقتی که ترشح بیش از حد در گوش جمع شود باعث جذب آب می شود . و مانع از خروج آب از گوش شده ، در نتیجه زمینه را برای عفونت مستعد می کند . پس هم ترشح کم و هم ترشح زیاد زمینه را برای ایجاد عفونت گوش خارجی مستعد می کند . گاهی گوش برخی از افراد به طور طبیعی و مادر زادی، کانال تنگی دارد . در نتیجه مانع از خروج ترشح از گوش می شود . این کانال تنگ باعث می شود که آبی که وارد گوش شده نتواند از آن خارج شود. این تنگی کانال می تواند به صورت مادرزادی و یا اکتسابی بوجود بیاید . یعنی اگر فرد دچار تومورهای خوش خیمی در گوش شده باشد زمینه را برای ایجاد عفونت گوش خارجی مستعد می کند . اگر به هر علتی گوش فرد خارش داشته باشد و با ابزارهای مختلفی این خارش را برطرف کند ، می تواند باعث عفونت گوش شود . گوش ما نیاز به تهویه داشته و نیاز دارد که هوا وارد گوش ما بشود . اگر به طور طولانی و مزمن گوش ما بسته باشد و از سمعک به طور طولانی مدت استفاده کنیم ممکن است زمینه را برای ایجاد عفونت مستعد کند . همینطور یک سری بیماری های سیستمیک که در بدن وجود داشته باشد . مریض هایی که دچار دیابت بوده و بیماری قند دارند ، افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و یا دچار کم خونی هستند نیز بیشتر از افراد معمولی دچار عفونت گوش خارجی می شوند . باید توجه کنیم که در ابتدای عفونت گوش خارجی است که ما دچار خارش گوش می شویم . علامت مهم عفونت گوش خارجی ، خارش نیست. بلکه درد ، کاهش شنوایی و ترشح از گوش خارجی است . برای درمان ،باید فاکتورهایی را که باعث ایجاد عفونت شده اند حذف کنیم . در ضمن برای درمان نیاز به آنتی بیوتیک ، مسکن و همینطور به تمیز کردن موضعی است .
  سوال – گوش داخلی من خیلی درد دارد به طوری که به غدد لنفاوی من می زند . غده ی لنفاوی سمت چپ من که درد می کند بزرگتر از سمت راست است . گوش خارجی من مشکلی ندارد.
  پاسخ – معمولاً بیماری های گوش داخلی همراه با درد نیست . شاید منظور ایشان بیماری گوش میانی باشد .نکته ی بعدی اینکه معمولاً عفونت های گوش دردهای مزمن ایجاد نمی کند . یعنی اگر یک نفر یک درد مزمن در ناحیه ی گوش یا سر و گردن خود دارد، اغلب نشان از یک عفونت در گوش میانی ندارد . این عفونت ها همراه با دردهای حاد خود را نشان می دهند و بعد از یک تا دوهفته با درمان های دارویی برطرف می شوند . معمولاً عفونت های مزمن گوش میانی ایجاد درد نمی کند . بخاطر همین هم است که اغلب بیمار دیر به پزشک مراجعه می کند . اگر فردی که دارای عفونت گوش میانی است با درد به پزشک مراجعه کند متأسفانه دچار عوارض شده است . این مسئله دیگر با درمان دارویی برطرف نشده و نیاز به اقدامات جراحی دارد . اما باید به این نکته توجه کرد که پنجاه درصد از علت گوش دردها در خود گوش نیست . یعنی علت درد در جای دیگری است اما در گوش حس می شود . بنابراین بیماری که با گوش درد به پزشک مراجعه می کند در پنجاه درصد از موارد علت درد در خود گوش است و در پنجاه درصد بقیه ممکن است که علت در سینوس ها ، در بینی ، در دندان ها و در مفاصل فکی و گیجگاهی و یا آرتوروز گردن باشد . به این خاطر که تمام اعضاء موجود در سر و گردن ما اعصاب مشترکی دارند می توانند درد خود را به گوش منتشر کنند . بنابراین ایشان نیاز به معاینه کامل دارد . اما اگر دارای درد مزمن هستند مطمئن باشند که علت درد در گوش نیست .
  سوال – چند سالی است که دچار خارش شدید گوش شده ام . که با چوب کبریت گوش خود را خارش می دهم . بعد از آن یک ترشح به رنگ آب از گوش من خارج می شود . علت چیست؟
  پاسخ- ایشان به احتمال زیاد دچار درماتیت آلرژیک و یا درماتیت تماسی هستند . کلاً نباید گوش را خاراند . چون باعث پاره شدن پوست کانال گوش می شود . وارد کردن اجسام خارجی در گوش ، حتی گوش پاک کن باعث می شود که ترشح گوش از آن تخلیه شود . خارج کردن ترشح زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم می کند . ضمن اینکه ترشح در یک سوم خارجی مجرای گوش ساخته می شود . ما وقتی که از گوش پاک کن و یا اجسام خارجی استفاده می کنیم ، این ترشح را به سمت داخل فشار می دهیم . ضمن اینکه ممکن است به پرده ی گوش آسیب وارد کرده و باعث پارگی پرده ی گوش شود . در صورتی که ترشح وارد مجرای داخلی تر گوش شود دیگر به صورت خودبخود خارج نمی شود . در نتیجه نیاز به اقدام پزشک دارد که آن را از گوش خارج کرده و تخلیه کند . بنابراین لازم است ایشان داروهای ضد آلرژیک دریافت کنند.
  سوال – من از بچگی گوش درد داشته ام اما به آن اهمیتی نداده بودند . الان که جوان شده ام خیلی من را آزار می دهد. حتی برای درمان تهران هم آمده ام . تمام متخصصین به من گفته اند که بصورت مادر زادی گوش من ترشح ندارد. الان گوش من خارش های زیادی دارد . در ضمن سردردهای شدیدی هم دارم به طوری که در بیمارستان بستری می شوم .همه ی داروها را استفاده کرده ام اما خوب نمی شود . علت چیست ؟
  پاسخ – ترشح یا سرومن گوش در برخی از موارد بیش از حد ساخته می شود . که می توان آن را درمان کرد . درمان نیز به این صورت است که باید توسط پزشک از گوش خارج شود . اما در برخی از مواقع ما با کاهش ساختن ترشح در گوش مواجه هستیم . یعنی به طور مادرزادی ساختمان گوش به گونه ای است که ترشح به حدکافی ساخته نمی شود . این افراد معمولاً گوش های خشکی دارند و دچار خارش گوش می شوند . درمان این افراد بسیار مشکل است . خارش های ممتد ایجاد عفونت های مکرر در گوش می کند . ایشان باید از محلول ها وقطره های چرب کننده ی گوش استفاده کنند البته با تجویز پزشک . شاید ما این باور را داشته باشیم که گوش محیطی است که انتهای آن بسته است . و استفاده از قطره ی گوش نیز زیاد مضر نیست . بنابراین گاهی برخی از مریض ها به دلیل خارش و یا مشکل دیگری در گوش به طور خودسرانه از قطره استفاده می کنند . برخی از قطره های گوش برای گوش داخلی حالت سمی دارند . این قطره ها می تواند منجر به کاهش شنوایی دائمی شوند . اگر پرده ی گوش بیماری پاره باشد، که آن را هم فقط یک متخصص با معاینه می تواند تشخیص دهد و از این قطره هایی که برای گوش داخلی سمی هستند استفاده کند . ورود این قطره به گوش داخلی باعث آسیب های غیر قابل بازگشت می شود . یعنی آسیب هایی که نه با دارو و نه با جراحی نمی توان آن را برطرف کرد . بنابراین نباید خوددرمانی کرد .
  سوال – آیا افسردگی باعث خارش گوش می شود ؟
  پاسخ – یکی از بیماری هایی که باعث خارش گوش می شود اضطراب و استرس است . متأسفانه در معاینه ی بالینی این بیماران توسط متخصص گوش و حلق و بینی هیچ عاملی برای خارش گوش مشخص نمی شود . بنابراین با سوال و جوابی که از این بیماران می کنیم پی می بریم که این افراد دچار اضطراب و استرس هستند . با درمان های موضعی این خارش ها قابل اصلاح نیستند . تا زمانی که عامل بیماری که همان زمینه ی افسردگی است بر طرف نشود خارش گوش اصلاح نمی شود . بنابراین در مورد این افراد نباید انتظارداشت که با قطره های ضد خارش بتوان مشکل را برطرف کرد .
  سوال – من بیست و پنج سال سن دارم و از مدتی پیش خارش گوش پیدا کرده ام . به طوری که آنقدر گوش خود را خاراندم که احساس می کنم داخل گوش من خشک شده است . در ضمن فکر می کنم که بر روی شنوایی من تأثیر گذاشته است . آنقدر گوش خود را می خارانم که خون می آید . برای خارش چکار باید بکنم ؟ به پزشک مراجعه کرده و قطره داده است اما باز هم خارش دارد .
  پاسخ – همانطور که گفتیم نباید گوش را خاراند چون باعث ایجاد عفونت و مسائل بعدی می کند . اولین راه این است که در مقابل خارش مقاومت کنیم . چون هر چقدر گوش را بیشتر خارش دهیم ، نیاز به خارش بیشتر می شود . اینکه بر روی گوش پاک کن خون مشخص شده به این معنی است که به حدی گوش خود را خارانده اند که پارگی پوست کانال ایجاد شده است . این خون ریزی بسیار دردناک بوده و می تواند زمینه را برای عفونت فراهم کند . عامل ایجاد خارش را باید برطرف کرد . برطرف کردن عامل خارش با شرح حالی که از بیمار گرفته می شود امکان پذیر است. بیماری که متوجه می شود با اضطراب و استرس گوش او خارش می کند ، پس این خارش ناشی از مسائل روحی و روانی است . اگر در گوش قارچ وجود داشته باشد فقط پزشک با معاینه می تواند آن را تشخیص دهد . برای درمان خارش گوش بر حسب علتی که دارد ما از داروهای متضادی استفاده می کنیم . داروهایی که ما در درماتیت و آلرژی از آنها استفاده می کنیم ، اگر بیماری که دچار قارچ گوش است استفاده کنیم. ضمن اینکه مفید نخواهد بود بیماری را بدتر هم می کند . یعنی زمینه را برای رشد بیشتر قارچ فراهم می کند . درست است که در برخی از موارد درمان های مشترکی دارد. اینکه گوش را نخارانیم . آب وارد گوش نشود . وجود محیط گرم و مرطوب برای گوش خوب نیست . تمام اینها در بیماری هایی که دچار خارش گوش می کنند مشترک هستند . اما برخی از داروها متضاد هستند . بنابراین تشخیص نهایی خارش گوش با یک معاینه ی دقیق توسط متخصص انجام می گیرد .
  سوال – چطور باید بچه ها را استحمام کرد که آب داخل گوش آنها نرود ؟
  پاسخ – در مورد برخی از بیماران دیده شده که هنگام حمام دوش را وارد کانال گوش می کنند . غیر از لاله ی گوش که ما آن را شستشو می دهیم . داخل کانال گوش هیچ نیازی به شستشو ندارد . پوست گوش ما باید چرب باشد . نباید این چربی را از گوش خود حذف کنیم . در طرف دیگر بیمارانی دیده می شوند که هنگام استحمام از گوشی استفاده می کنند . اگر گوشی نرمال بوده و ترشح آن نه بیش از حدو نه کمتر از حد باشد ، آبی که وارد گوش می شود به راحتی از گوش خارج شده و حتی هیچ نیازی به خشک کردن هم وجود ندارد . مگر اینکه پزشک توصیه به خشک کردن گوش کرده باشد .
  سوال – من سی و پنج سال سن دارم و پرده ی هر دو گوش من پاره شده است . گاهی عفونت و خارش دارد. یک دکتر به من گفت که باید عمل کنم اما دکتر دیگری گفت که عمل روی شنوایی تأثیر ندارد و باید از سمعک استفاده کنم .
  پاسخ – ایشان دچار عفونت مزمن گوش میانی است عفونت های مزمن گوش میانی به چهارتیپ تقسیم بندی می شود . ایشان در تیپ یک و یا حداکثر در تیپ دو هستند . بیمارانی که تیپ یک یا دو هستند بهتر است عمل جراحی انجام دهند . این جراحی به دو جهت انجام می گیرد: یکی اینکه پرده ی گوش ترمیم شود تا از عفونت های مکرر گوش جلوگیری شود . این کار با عمل جراحی حدود نود درصد موفقیت آمیز خواهد بود . دومین هدف از عمل جراحی اصلاح شنوایی گوش است . اینکه با این کار شنوایی ایشان بهتر شده و یا بدتر می شود بستگی دارد به نوع کاهش شنوایی که الان دارند. برخی از انواع آن با ترمیم پرده ی گوش قابل اصلاح است . برخی دیگر نیاز به عمل مجدد در شش ماه تا یک سال بعد دارد . ولی اگر کاهش شنوایی ایشان از نوع حسی عصبی باشد ، با عمل جراحی بر روی گوش میانی اصلاح نخواهد شد .
  سوال – چه مشاغلی حساس بوده و فرد را مستعد عفونت گوش می کند ؟
  پاسخ – افرادی که محیط های گرم و مرطوب کار می کنند مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند . مانند افرادی که کار آنها نجات غریق بوده و در سالن های سرپوشیده ی استخرها کار می کنند . معمولاً افرادی که کارخانجات صنعتی کار می کنند کمتر دچار آلودگی در گوش میانی و داخلی می شوند . مگر اینکه ترومای صوتی داشته باشیم . یعنی شدت صوت بیش از هشتاد تا نود دسی بل باشد . این مسئله می تواند در شنوایی و گوش داخلی اثر داشته باشد.
  افرادی که به حج می روند در شهر مدینه که مرطوب است اگر دارای ترشح گوش باشند ، ممکن است این ترشح آب جذب کرده و باعث کاهش شنوایی شود . ده درصد از افراد دارای ترشح بیش از حد در گوش خود هستند . در خصوص افراد مسن این آمار به شصت درصد می رسد . بهتر است این افراد قبل از رفتن به حج یک معاینه ی گوش انجام دهند . که اگر دچار مشکل هستند برطرف شود تا در آن کشور دچار مشکل نشوند .راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1391/07/01
عنوان این مطلب : گوش طبیعی چه ترشحاتی دارد؟
دسته : گوناگون : پزشکی و سلامت »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/335.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.