دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

چرا رنگ کفن سفید است؟

 • دسته: سوالات شرعی »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/222989.jpg


  مستحب است مُرده را در زميني كه تا حال در آن كاري انجام نشده دفن كنند تا نيروي ميكروب كشی خاک آن بيشتر باشد.
  از ديدگاه اسلام حتی اهميت كفن كردن مرده به اندازه اهميت لباس پوشيدن است و در دفن مرده هم دين اسلام اصول اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی را به طور كامل مراعات كرده است. جسد را در دو پارچه تميز ميپيچند و پس از آن در يک پارچه سراسري قرار ميدهند و پارچه سراسري را از بالا و پايين ميبندند تا بدن در پارچه متلاشی شود. پارچه اي كه به عنوان كفن انتخاب ميشوند سفيد است زيرا رنگ سفيد خاصيت فرار دهنده ميكروبها را دارد و اگر ميكروب بخواهد از بدن خارج شود وقتي به پارچه سفيد ميرسد، به جاي خودش بر ميگردد.

  ( چند سال قبل در مصر وبا پيدا شد. ارسال مراسلات پستي به اروپا ممنوع شد. يكي از دانشمندان پاريس اعلام كرد كه اگر پاكت ها سفيد باشد اشكال پيش نمي آيد و آلودگي به بار نمي آيد. )

  مستحب است مُرده را در زميني كه تا حال در آن كاري انجام نشده دفن كنند تا نيروی ميكروب كشی خاک آن بيشتر باشد. . قبر بايد عميق باشد تا به آساني ورود و خروج حشرات صورت نگيرد. اگر قبر عميق نباشد حشرات درون قبر به بيرون می آيند و آلودگي ايجاد ميكنند و حشرات بيرونی به درون قبر ميروند و آلودگي بيرون می آورند. برای اين كه حشرات داخل قبر نتوانند بيرون بيايند مستحب است روي خاك قبر آب بپاشند تا سوراخها مسدود شود و علاوه بر اين آب پاشی باعث مي شود كه گرد و غبار به وجود نيايد و در نتيجه مردم از طريق تنفس مبتلا به بيماری نميشوند. بنابراين فلسفه آب پاشيدن مي تواند همين باشد كه خاك قبر محكم شود و حشرات نتوانند به داخل قبر نفوذ كنند و يا از داخل قبر به بيرون بيايند. قبرها همه مرتب و منظم و رو به يک جهت هستند تا علاوه بر رعايت نظم، زمين كمتری اِشغال و آلوده شود.
  قانون قبرسازي در اسلام چنين است كه اول زمين را به اندازه قامت انسان ميكنند. پس از آن در انتهاي گودال رو به قبله به موازات قبر، قسمتي از خاک را بر ميدارند تا مُرده را كاملا در آنجا قرار بدهند و با چند خشت جانب حفر شده را مسدود ميسازند تا آن مقدار زمين كه در برابر جسد است سفت و محكم شود و زمين سست برابر سخت ترين اعضا يعني پشت و ستون فقرات، قرار بگيرد و در اين حال بدن فقط از يک طرف با زمين سست سر و كار دارد آن هم طرفی كه كاملا مسدود و پوشيده شده است.
  بهتر است دو قطعه چوب تر هم با ميت همراه بكنند. در درجه اول از خرما باشد چوب خرما اسانسی دارد كه حشرات از آن گريزانند. در درجه دوم چوب انار است. در چوب درختان و به خصوص خرما و انار موادی وجود دارد كه در برابر تاريكي محفوظ ميماند و اين دستور يک نوع ضد عفوني كردن فضاي قبر است. قبر را با همان خاكي كه از قبر بيرون آورده اند پر ميكنند و همين مستحب است چون اين خاک احتمال آلودگي ندارد و دست نخورده است.  داخل قبر را سفيد كردن و قيراندود كردن ممنوع است و بدن بايد با خاک در تماس باشد نه با موادي كه آتش ديده و قدرت دفاعی خود را از دست داده است. نبش قبر ممنوع است چون احتمال آلودگی زياد است جز در موارد ضروري؛؛؛ بايد مرده پاک و تميز در قبر دفن شود و اگر پس از غسلها و كفن كردن، جايی از بدن يا كفن آلوده شود بايد شستشو داده شود. كسي كه با بدن مُرده تماس دارد بايد خودش هم غسل مس ميت بكند تا خطر آلودگي برطرف شود. از آنچه گذشت معلوم شد كه فلسفه پاشيدن آب روي قبر مُرده مسدود ساختن سوراخها و سفت كردن خاک است و فلسفه گذاشتن چوب تر اين است كه ميكروبهای بدن مرده توسط حشرات به جاهای ديگر برده نشود چون حشرات از اسانس موجود در خرما ميگريزند و وقتي كه ميكروبهای مفيد بدن مُرده بر ميكروبهای مضر غلبه يافتند از آن به بعد، خطر برطرف ميگردد؛

  ( اولين دانشگاه و آخرين پيامبر، ج 11، دكتر پاك نژاد، ص 31 - 42 و نيز در جلد دوم اين كتاب در زمينه اين مسائل بحث كرده است. )

  همان طور كه مكرر يادآورى كرده ايم , فلسفه قسمتى از احكام فرعى اسلام براى ما روشن نيست؛ ولى با گذشت زمان و تكامل عقل بشر و پيشرفت علوم , فلسفه قسمتهاى مهمى روشن شده و در آينده نيز ممكن است اسرار قسمتهاى ديگر واضح و روشن گردد.

  دربـاره مطلب مورد سؤال علاوه بر حكمت كه ذكر شد میتوان گفت: موضوع كفن نمودن ميت و غسل ميت و ساير تشريفات مردگان , يك نوع احترام بى آلايش نسبت به مردگان است. بـه عـبـارت ديـگر: اسلام براى انسان ارزشى فوق العاده قائل است و ارزش او را با وسايل و بيانات گـوناگون بالا برده ؛ حتى اين موضوع شامل حال پس از مرگ هم میشود و از نظر قوانين اسلام هيچ كس مجاز نيست به مُرده مسلمانى اهانت كند ؛ حتى نمیتواند به قبر او نيز اهانت نمايد.

  مـوضـوع غسل و كفن و دفن مردگان نيز يک نوع احترام به مقام انسان است ؛ احترامى كه جنبه خرافى ندارد. علاوه بـر ايـن , چـون از نـظر اسلام مرگ پايان زندگى نيست بلكه دروازه اى نسبت به جهان و زندگى ديگر و نزول در جوار رحمت الهى است؛ از اين جهت دستور میدهد كه بايستى مردگان را نظيف و پاكيزه كنند و با لباسى ساده و پاك به خاک سپارند تا اين عمل رمز بقاى حيات حقيقى و امتداد زندگى باشد. ايـن نكته نيز كاملا روشن است كه معمولا بدن افراد مُرده در اثر بيمارى و براثر مسموميتهاى مـختلف و از دست دادن قدرت دفاعى ، آلوده به انواع ميكروبهاست و غـسـل دادن مُـرده بـا آب مخلوط به سدر و آب مخلوط با كافور و با آب خالص ، خود عامل موثرى بـراى ضـدعـفـونـى و تـمـيـز كردن مُرده است و لااقل براى مدتى آن خطراتى كه پيش از غسل وجودداشته ، موجود نخواهد بود. بـديـهـى است در اين صورت پس از انجام گرفتن مراسم فوق ، ميت را در مدت كوتاهى به خاک میسپارند و احتمال بروز ميكروبهاى جديد و سرايت آن به انسان منتفى خواهد بود.

  نوشتن وصيت در صورتى واجب است كه حقى از مردم و يا از خداوند بر گردن انسان باشد و او با وصيت بتواند آنها را مشخص كند تا پس از او انجام گردد؛ در غير اين مورد وصيت مستحب است. در وصيت الزاما نبايستى مسائل مالى مطرح باشد وصيت میتواند مشتمل بر شهادات و بيان عقايد و توصيه ها باشد. فلسفه تلقين ميت از آنجا كه روح در بدو ورود به نظام برزخک با يک عالم ناشناخته و جديد روبروست در يک وحشت و ترس توام با تحير و ابهام مخصوصی قرار میگيرد. در اين وضعيت دو ملک نيز مي آيند تا آزمون سخت بگیرند. ممكن است روح در اين تحول بزرگ درتذكر و يادآوری عقايد خود و در ثبات آنها گرفتار لغزش و تزلزل شود به گونه ای كه حتی نام خود را نيز فراموش كند. برای كم يا برطرف كردن اين فراموشی و اضطراب در مقام پاسخ دهی و آزمون برزخی مستحب است كه براي ميت تلقين خوانده شود تا عقايد و افكارش را به خاطر آورد. اين تذكر براي روح در چنين وضعيتب مسلما سودمند است و او را در پاسخ دهی از عقايد و افكار آماده میكند و چون روح برزخی با بدن ارتباط و توجهي دارد و اين ارتباط در ساعات اوليه بيشتر است طبعا حركت دادن شديد بدن توام با خطاب به روح با اسم ومشخصات توجه روح را جلب و او را متوجه خطاب كننده و گفته های او میكند.

   آنـچـه دربـاره دفن ، غسل ، كفن ، مردگان و تلقين آنها گفته شد گوشه اى از فلسفه اين احكام است؛ ممكن است نكات ديگرى وجود داشته باشد كه هنوز از نظر ما مخفى و پنهان است.


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1394/05/07
عنوان این مطلب : چرا رنگ کفن سفید است؟
دسته : سوالات شرعی »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/3387.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.