دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

شش سیگما چیست؟

 • دسته: تحقیق،جزوه،پروژه »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/168429.gif  مزایا

  اجرای شش سیگما به معنای موارد زیر است:

  کیفیت،عملکرد،بهره‌برداری و مزایای رقابتی توسعه یافته‌اند؛

  هزینه‌ها به میزان زیاری کاهش یافته‌اند؛

  اتلاف منابع و تاثیر منفی زیست‌محیطی به حد اقل رسیده‌اند؛

  کارمندان انگیزه پیدا کرده‌اند؛

  رضایت شغلی افزایش یافته است؛

  پیشرفتها در طول زمان استمرار دارند؛

  اهداف ملموس عملکردی ایجاد شده‌اند؛

  داده‌ها تحلیل شده و شواهد مستند ارایه شده‌اند.


  مشکلات

  ادعا در مورد توان بالقوهء آن بسیار زیاد است و برخی خوش‌ بینی‌های مربوط به آن می‌تواند غیرواقع‌بینانه باشد؛

  در ابتدا،برای کارمندان بسیار سخت است که این روش را درک نمایند؛

  سرمایه‌گذاری در آموزش تخصصی سطح بالا و پیشرفته مورد نیاز است؛

  باید به تغییر فرهنگی در سازمان اقدام کرد؛

  این پروژه‌ای بلندمدت است که نیازمند تعهدی عمیق است؛

  این امر نیازمند گردآوری و تفسیر داده‌ها می‌باشد که خود کاری دشوار و زمان‌بر است.


  1. شش سیگما را درک کنید

  پیش‌از آن‌که سازمان بتواند از شش سیگما استفاده کند، مدیران آن سازمان باید دقیقا آن را درک نمایند.سیگما یک حرف‌ یونانی است که در ریاضیات استفاده می‌شود و نمایانگر انحراف‌ معیار یا میزان تفاوت یک فرآیند با میزان میانگین است.همچنان‌ که سطح سیگمای شش افزایش می‌یابد،سطح تفاوت و اختلاف‌ کاهش می‌یابد.روش شش سیگما مبتنی بر کاهش مستمر اختلاف در فرآیندها و محصولاتی است که باعث ایجاد نقصان‌ می‌شوند.این امر از طریق محاسبهء تمامی اختلافها و تفاوتها در فرآیندها و یافتن علل آنها مشخص می‌شود.این امر توسعهء ابزار عملیاتی برای کنترل و کاهش سطح اختلاف را میسر می‌سازد. ابزارهای مورد استفاده در این مرحله عبارتند از کنترل فرآیند آماری،شبیه‌سازی رایانه‌ای،تولید در چرخهء کوتاه‌مدت،تعیین‌ صلاحیت عرضه‌کنندگان و غیره.

  شش سیگما نه‌تنها دربرگیرندهء کاهش اختلاف موجود بلکه‌ متضمن اجتناب از اختلافاتی است که ممکن است در آینده رخ‌ دهند.براین‌اساس،طراحان باید اقدام به طراحی بهره‌وری‌ کنند و تمامی محصولات و خدمات جدید را تا حد امکان‌ موضوع این تفاوت قرار دهند.هدف از این کار طراحی‌ محصولات برای به‌حد اقل رساندن هرگونه اشتباه است.


  2. بر فرهنگ سازمانی تمرکز نمایید و مدیریت تغییر را مهیا نمایید

  شش سیگما یک تغییر اساسی است لذا مهم است که بر مقاومت‌ کارکنان چیره شوید.فرهنگ سازمان می‌تواند به این تغییر کمک‌ شایانی کند.سیگمای شش از طریق تیمهای پروژه اجرا می‌شود لذا کار تیمی کلید موفقیت آن است.فرهنگی که اشاعه‌دهندهء تفکر خلاق و نوآوری باشد،به این فرآیند کمک می‌کند زیرا باید بر مشکلات زیادی چیره شد.


  3. در مورد شرایط اجرا تصمیم‌گیری نمایید

  اگرچه شش سیگما باید به‌طور کامل در سازمان به اجرا درآید اما تعداد زیادی از شرکتها آن را به شکلی محدود اجرا می‌کنند. مشخص نمایید که آیا می‌خواهید بر فرآیندهای تولیدی یا مهندسی‌ تمرکز نمایید یا بر پروژه‌های استراتژیک سازمان.


  4. پرسنل کلیدی را انتخاب کنید و آموزش دهید

  تیمها باید براساس توجیه درباره اجرای شش سیگما،در حوزه‌های مختلف شکل بگیرند.اعضای کلیدی تیم باید در زمینهء مهارتهای رهبری آموزش ببینند.آموزش دربرگیرندهء سه‌ مرحله است:

  کمربند سبز-شرکت‌کنندگان با تکمیل یک دورهء کوتاه‌مدت‌ که روش شناسایی شش سیگما را معرفی می‌کند،کمربند سبز دریافت می‌کنند.

  کمربند سیاه-برخی از دارندگان کمربند سبز که معمولا دارای‌ سمتهای مدیریتی هستند،پروژه‌ای را براساس دانش و اطلاعات‌ فراگرفته‌شده به اجرا درمی‌آورند.دارندگان کمربند سیاه، مسئولیت رهبری و توسعهء تیمها،مشاوره به مدیریت وآموزش

  تکنیکهای شش سیگما به اعضای تیم را برعهده می‌گیرند.

  کمربند سیاه ارشد-افراد برگزیده و منتخب باید آموزش‌ بیشتری ببینند که باعث می‌شود آنها به کارشناسان و متخصصان‌ سیگمای شش تبدیل شوند،رهبری کامل این ابتکار را برعهده‌ بگیرند،آن را با طرحهای استراتژیک سازمان خود تلفیق کنند و این تکنیکها را به دیگران آموزش دهند.

  برخی شرکتها از عبارات متفاوتی در قبال این سطوح آموزشی‌ استفاده می‌نمایند.مهم است از نامهایی استفاده شود که به درستی‌ نمایانگر وضع سازمان شما هستند.


  5. تیمهای شش سیگما را وارد عمل کنید

  وقتی پرسنل آموزش دیدند،تیمها باید فرآیندهای موجود در سازمان را مشخص نمایند.هر فرآیند یک پروژهء شش سیگما تلقی می‌شود.برای هر پروژه و طبق چارچوب تعیین‌شده،از تکنیکهای آماری استفاده می‌شود.این امر معمولا شامل این‌ مراحل کلیدی است:تعیین مسئله،معیارسنجی،آنالیز،توسعه‌ و کنترل.

  در مرحلهء نخست،تیم بر شناسایی فرآیندهایی متمرکز است‌ که مشتریان آنها را ارزش‌آفرین می‌دانند.آنها باید بر روی یک‌ فرآیند کامل کار کنند.مثلا،ممکن است هدف یک شرکت تحویل‌ کالا،تحویل همهء اقلام تا ظهر هرروز باشد.

  مرحلهء بعدی سنجش نحوهء اجرای واقعی آن فرآیند است. معیار رایج مورد استفاده،"کسری هر واحد"می‌باشد که می‌توان‌ از آن در قبال هرنوع محصول و خدمات استفاده کرد.این کار با آنالیز اطلاعات همراه است که شکاف میان عملکرد فعلی و هدف مطلوب را با استفاده از تکنیکهای آماری نشان می‌دهد. دلایل وجود چنین شکافی باید ارزیابی شوند و فعالیتهایی خلاقانه‌ به اجرا درآیند.در مراحل بعد باید به پیشرفتها توجه کرد و فرآیندها را تحت کنترل داشت.


  6. شش سیگما را با زیرساختار سازمان خود تلفیق نمایید

  اگر شش سیگما یک ابتکار و اقدام در سطح شرکت باشد، باید آن را به ساختارهای فعلی شرکت پیوند داد.پیوند آن با سیستم پرداخت و تشویق،بودجهء واحدها،تعاریف شغلی و دستیابی به امتیازاتی همچون ایزو9001 را درنظر بگیرید.برای‌ نشان دادن پیشرفتهای حاصل‌شده،سیاستها و رویکردها را اصلاح نمایید.


  7. موفقیت را تحت نظارت قرار داده و ارزیابی کنید

  تضمین کنید که پروژه‌های تحت نظارت قرار دارند،شکستها ارزیابی می‌شوند و موفقیتها به اطلاع عموم می‌رسند.شش‌ سیگما یک اقدام ابتکاری بلندمدت و مستمر است لذا ارزیابی‌ دائم آن حیاتی است تا بتوان آن را در مسیری صحیح هدایت‌ کرد.تضمین نمایید که نه‌تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود بلکه‌ رضایت شغلی کارکنان و رضایت مشتریان از محصولات و خدمات نیز افزایش یابد.به‌خاطر داشته باشید که به‌طور مقطعی‌ فرآیندهایی را ارزیابی نمایید که قبلا آنالیز شده‌اند تا از نقایصی‌ که در شرایط متغیر رخ داده‌اند،مطلع شوید.


  سوالات شروع

  آیا می‌دانید چه‌میزان از هزینه‌هایتان اتلاف می‌شوند و هیچ‌ ارزشی برای مشتریانتان به‌دنبال نمی‌آورند؟

  آیا از اشتباهاتی که در زمان استفاده از تجهیزات یا ارایهء خدمات‌ به مشتریان رخ می‌دهد،مطلع هستید؟

  سطح کیفی رقبای شما چگونه است و چرا آنها در سطحی‌ بالاتر یا پایین‌تر از شما قرار دارند؟


  برای شش سیگما:

   بایدها

  تضمین تعهد مدیریت ارشد

  قابل درک و اجرا ساختن امور مختلف

  مسئولیت همهء افراد برای اجرای شش سیگما


  نبایدها

  اجازه ندهید ماهیت ریاضیاتی شش سیگما شما را بترساند. در این صورت یادگیری آن آسان‌تر می‌شود و نرم‌افزارهای‌ رایانه‌ای می‌توانند محاسبات را برای شما انجام دهند.
  فراموش نکنید که مهارتهای ساده‌ای همچون ادارهء جلسات، کار تیمی و چگونگی ایجاد تسهیل در اموری را که برای تجزیه و تحلیلهای آماری مورد نیاز هستند تدریس کنید.


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1391/10/12
عنوان این مطلب : شش سیگما چیست؟
دسته : تحقیق،جزوه،پروژه »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/794.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.