دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

چرا دختران زودتر از پسران مكلف مى‌شوند؟

 • دسته: ازدواج »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/109083.jpg  آيت‌الله جوادي آملي در پاسخ به سوالي راز مکلف شدن دختران قبل از پسران را تشريح کرد.

  متن پاسخ اين استاد حوزه به شرح زير است:

  «توفيق زن بيش از مرد است و اگر انسان تنزل كند، حداقل بايد بگويد زن همانند مرد است زيرا ‏تقريبا شش سال قبل از اينكه مرد مكلف شود، زن را ذات اقدس اله به حضور پذيرفته است.

  زن ‏همين كه از نه سالگى گذشت و وارد دهمين سال زندگى‎ ‎شد، خدا او را به حضور مى‏پذيرد و با او ‏سخن مى‏گويد، روزه را بر او واجب مى‏كند و مناجات‌هاى او را به عنوان دستور مستحب شرعى ‏گوش مى‏دهد. وقتى كه هنوز مرد به عنوان يك نوجوان مشغول بازى است، زن مشغول راز و نياز ‏و نماز است.

  6 سال زمينه‏سازى كردن و از دوران نوجوانى او را به حضور پذيرفتن، نماز را كه ‏عمود دين است بر او واجب كردن، روزه را كه سپر دين است و حج را كه وفد الى‏الله است و ‏مهمانان در آن سفر به ضيافتگاه خداوند مى‏روند بر زن واجب كردن، اينها همه نشانه آن است كه ‏زن براى دريافت فضائل، شايسته‏تر از مرد است و اگر اين منطق درست تبيين و اجرا شود، نتيجتا ‏معلوم خواهد شد كه زن بالاتر از مرد و لااقل همتاى مرد است.‏

  زن گرچه ممكن است در طى دوران عادت از برخى از عبادات محروم باشد اما تمامى آنها ‏جبران‏پذير است زيرا قضاى روزه‏ها را به جا مى‏آورد و براى نماز اگر وضو بگيرد و در مصلاى خود رو به ‏قبله بنشيند و به مقدار نماز ذكر بگويد، ثواب نماز را مى‏برد؛ همان‌گونه كه اگر مسافرى پس از ‏خواندن دو ركعت واجب، سى يا چهل بار تسبيحات اربعه را تكرار كند، جبران آن دو ركعت ساقط ‏شده را خواهد كرد. پس اين‌گونه از فضائل جبران‏پذير است.‏

  عمده آن است كه مرد وقتى پانزده سالگى را تمام كرد و وارد شانزدهمين سال زندگى شد، ‏شايستگى خطاب الهى را كسب مى‏كند و قبل از آن چنين لياقتى ندارد زيرا بلوغ زمينه تشرف به ‏مقام عبوديت است.

  درباره يكى از علماى شيعه به نام ابن طاووس ـ رضوان‌الله عليه ـ نقل شده است كه روز بلوغش ‏را جشن گرفت. او وقتى از پانزده سالگى وارد شانزدهمين سال زندگى شد، دوستان و آشنايان خود ‏را به شكرانه اينكه عمر داشت و سن او به حدى رسيد كه خداى سبحان با او سخن گفت، جشن گرفت.

  انسان‎ ‎تا قبل از بلوغ، مورد خطاب تكليفى خدا نيست و به ‏هنگام بلوغ لياقت مى‏يابد كه مورد خطاب خداى سبحان واقع شود. اما اينكه آيا اين جشن در اسلام ‏مشروعيت دارد و جزو سنن هست يا نه، مساله‏اى جداگانه است. كسى به قصد ورود سنت، اقدام ‏به برگزارى اين مراسم نمى‏كند بلكه اين جشن را به شكرانه يك نعمت برگزار مى‌كند. شايد ‏مرحوم سيد ابن طاووس زير پوشش اطلاقات اوليه كه هر نعمتى به شما رسيده است حق‏شناس و ‏شاكر باشيد، چنين عملى را انجام داده است.‎ ‎بر اين اساس، بلوغ يك شرافت است. آنان كه اهل سلوكند مى‏گويند ما مشرف شديم نه مكلف، چون زحمت و مشقتى در كار نيست بلكه شرف در كار است؛ لذا در مناجات‌الذاكرين امام ‏سجاد ـ صلوات الله و سلامه عليه ـ مى‏خوانيم «يا من ذكره شرف، اى خدايى كه نام تو مايه ‏شرافت است».

  اگر كسى به جايى برسد كه ذكر خدا گويد و در سايه اين ذكر به ياد خدا و خدا هم به ياد او ‏باشد، شرافتى نصيب او شده است و زن 6 سال قبل از مرد به اين شرافت مى‌رسد.

  چنانچه به اين نكته دقت شود، قبل از اينكه مرد به راه بيفتد و در صراط مستقيم گام بردارد، زن ‏بخش زيادى از اين راه را طى كرده است. بنابراين هم محروميت‏هايى كه زن در دوران عادت دارد ‏قابل جبران است و هم 6 سال قبل از مرد، از همه مزايايى كه مرد محروم است، برخوردار ‏مى‏شود.

  در پايان عمر نيز براى زنان غير سادات پس از سن پنجاه سالگى سخن از ايام محروميت نيست و در اين مدت محروميت نيز اولا ايام عادت محدود و چند روز بيشتر نيست، ثانيا آنان كه باردارند و ‏توفيق حمل امانت را دارند نيز محروميت از عبادت شاملشان نمى‏شود چون غالبا عادت با حمل ‏جمع نمى‏شود، ثالثا مدت 6 سالى كه زن قبل از بلوغ مرد، بالغه مى‏شود، همه نقص‏ها را ‏ترميم مى‏كند؛ بنابراين اگر نقصانى در ايمان باشد و علت آن هم نقص در عبادت باشد، نه تنها قابل ‏جبران است، بلكه اگر زن به اين فكر بيفتد كه دوران 6 ساله را مغتنم بشمارد، عظمتى فزونتر نيز ‏خواهد يافت.‏

  از آنچه گفته شد روشن مى‏شود سر بيان حضرت امير ـ سلام‏الله عليه ـ در نهج‌البلاغه كه در ‏وصف زن خطاب به امام مجتبى عليه‌السلام مى‏فرمايد «فاِنّ المرأه ريحانه و ليست بقهرمانه» يعني زن ريحان است، بايد او را زودتر از مرد تحت تربيت و تكليف قرار داد، در غير اين ‏صورت ضايع مى‏شود.

  روايتى ديگر نيز از حضرت صادق ـ سلام‏الله عليه ـ نقل شده است كه ‏مى‏فرمايد «من اتّخذ امرأه فليكرمها فانّما امرأه أحدكم لعبه فمن اتّخذها فلا يضيّعها» مراد از لعب در روايت، بازيچه و اسباب‏بازى نيست بلكه يعنى زن ريحانه است، اين ريحانه را ‏ضايع نكنيد.

  اسلام به اولياى مدرسه و منزل دستور مى‏دهد كه به دخترها بيش از پسرها رسيدگى ‏كنيد. اگر تكليف بر دختر 6 سال قبل از پسر شروع مى‏شود، اولياى منزل و مدرسه مسئوليتشان نسبت به دخترها بيش از پسرهاست.

  روى اين تحليل معلوم مى‏شود زن براى نماز و راز و نياز، زودتر از مرد آمادگى پيدا مى‏كند و اگر‎ ‎احيانا راه‌هاى عاطفى زمينه ‏هاى انحراف را پيش روى زن قرار دهد، تكاليف عبادى آن راه‌ها را تعديل ‏میکند تا مبادا به انحراف برود


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1391/10/27
عنوان این مطلب : چرا دختران زودتر از پسران مكلف مى‌شوند؟
دسته : ازدواج »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/833.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.