دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

فرشته و فرشتگان

 • دسته: گوناگون : مذهبی »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/115289.jpg  فرشته و فرشتگان موجودات فرا انسانی هستند که در بسیاری از ادیان شناخته می‌شوند. طبیعت فرشتگان و امور مرتبط با آنان در ادیان وسنن متختلف، متفاوت است. در یهودیت و مسیحیت و اسلام ، آنها معمولا به عنوان پیامآوران از سوی خدا عمل می‌کنند. آنان همچنین گاهی نقشهای جنگجو و نگهبان را به عهدهدارند. نظریات در مورد مختار بودن یا مجبور بودن فرشتگان متفاوت است. همچنینفرشتگان با امشاسپندان در مزدیسنا قابل مقایسه اند. در حالیکه تظاهر فرشتگان متفاوتاست، بسیاری آنان را همچون آدمیان تصویر کرده اند. در ادیان ابراهیمی معمولاجبرائیل، میکائیل ، عزرائیل و اسرافیل ، چهار ملک مقرب خداوند به شمار می‌آیند.

  اسرافیل
  اسرافیل یا رافائل  نام فرشته‌ای بلند مرتبه‌است که در اسلام و دین یهود ازو نام و سخن به میان آمده است.
  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/115290.jpg  در اسلام اسرافیل نام فرشته‌ای از ملائکه مقرب خداوند است که بیشترین شهرت او به نفخ صور، به هنگام برپایی قیامت است. می‌گویند اسرافیلواژه‌ای با ریشه عبرانی است مرکب از «اسراف» یا «سراف» به معنی «بنده» و «ایل» بهمعنی «خداوند».

  در قــرآن کـریـم به نام اسرافیل تصریح نشده است و تنها درروایات، سخن از این فرشته به میان آمده است. در قرآن کریم از نفخ صور، سخن به میانآمده ولی به نام دمنده در آن اشاره‌ای نشده است، اما روایات تفسیری، نام ِ دمندهٔصور را که در هنگام برپایی قیامت صورت می‌پذیرد اسرافیل ذکر کرده اند، به هر حالاسرافیل در کنار جبرائیل، میکائیل و عزرائیل یکی از چهار ملک مقرب خداوند به شمار می‌آید.

  میگویند اسرافیل دارای دو نفخ صور است: با نفخ صور اولی تمامموجودات عالم می‌میرند و جهان به پایان می‌رسد، و با نفح صور دوم موجب زنده شدن وبرخاستن مردگان در آخرت میشود.

  جبرئیل
  جـِبرِئیل، یکی از چهار فرشته مقرب و برترینآنها و در ادیان ابراهیمی، رابط میان خداوند و پیامبران بشمار می‌آید. این نامتلفظ‌های دیگری چون جبرائیل و جبریل نیز دارد. از جبرئیل به نام‌های فرشته وحی،امین وحی، عقل اول، ناموس اکبر، روح اعظم و ... نیز یاد می‌شود. حافظ او را سروشنامیده است.

  در تاریخ یهودیت، مسیحیت و اسلام از نقش جبرئیل بسیار نقلشده‌است.

  به باور پیروان این دین‌ها، جبرئیل ابراهیم را از آتش نجات داد،موسی را در مبارزه با فرعون حمایت کرد، فرعونیان را در رود نیل مصر غرق کرد، بهداوود ساختن زره آموخت، به دانیال نبی تعبیر رؤیا آموخت، زکریا را به زاده شدن یحییو مریم را به زایش عیسی مژده داد، و قرآن را بر محمد نازل کرد.

  بنا به گفتهپیروان اسلام او گاهی به صورت واقعی خود و گاهی به شکل جوانی خوشرو به نام دحیهکلبی نزد محمد می‌آمد. او در شب معراج همسفر محمد بود و در منتهای معراج، درسدرةالمنتهی باز ماند و به محمد گفت دیگر اجازه ندارد که پیش رود، و محمد به تنهاییبه معراج ادامه داد.

  بنا بر بعضی روایات مسلمانان، جبرائیل پنجاه بار برابراهیم، چهارصد بار بر موسی، ده بار بر عیسی و بیست و چهار هزار بار بر محمد نازلشده‌است

  شیخ مفید در روایتی آورده‌است: «جبرئیل در میان فرشتگان به شکل مردیمیان بالا، سپید پیشانی، سیه چشم، و دارای چهار بال سبز مرصع لؤلؤ است.»

  و در حدیث دیگری او دارای ششصد بال مرصع به دُر است.

  عزرائیل
  عزرائیلکه به فرشته مرگ و ملک‌الموت هم معروف است. فرشته‌ای بلند مرتبه‌ است که در دیناسلام و یهود از او نام و سخن به میان آمده‌ است.

  قرآن واژه عزرائیل را بهکار نمیبرد و به جای آن ملک الموت به معنی فرشته مرگ به کار رفته است.

راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1391/11/21
عنوان این مطلب : فرشته و فرشتگان
دسته : گوناگون : مذهبی »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/903.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v5.3 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.