دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

تحقیق درباره زنبور عسل

 • دسته: تحقیق،جزوه،پروژه »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/201555.jpg  بسم الله الرّحمن الرّحيم

   "و اوحي ربك الي النحل ان اتخذي من الجبال بيوتا ومن الشجر و مما يعرشون. ثم كلي من كل الثمرات فاسلكي سبل ربك ذللا يخرج من بطونهاشراب مختلف الوانه فيه شفاء للناس ان في ذالك لايه لقوم يتفكرون."( نحل 67-69 )
  «پروردگارت به زنبور الهام كرد كه در كوهها و درختان و در آنچه سقف دارند لانه كن ، آنگاه از هر ميوه اي بخور و راه هموار پروردگارت را بپوي ، و از شكم آنها نوشابه اي كه رنگهاي مختلف دارد بيرون مي آيد كه آن باعث درمان مردم است، به راستي در اين كار نشانه اي براي انديشمندان است.»

  مقدمه
  زنبور عسل يكي ازحشرات مفيد براي انسان است كه متعلق به رده دو بالان ميباشد. زنبور عسل خيلي پيش از انسان در روي زمين بوجود آمده و زندگي ميكرده است. زنبور عسل حدود 150 ميليون سال قبل وجود داشته و مشغول زاد و ولد بوده است. منتها با اين تفاوت كه در آن فاقد يک زندگي اجتماعي بوده و مثل خيلي از زنبورهاي غير عسلي امروزي ، زندگي انفرادي داشته و هر زنبور لانه مخصوص به خود را داشته و در آن زندگي ميكرده است. كندو محلي است كه زنبورها در آن تولد يافته ، كار كرده ، خواهران و برادران خود را پرورش داده و مواد غذايي لازمه را در آن انبار و ذخيره ميكنند. زنبور عسل داراي نژادهاي مختلف است و ساختمان بدني پيچيده‌اي دارند.

  ساختار بدن

  سر
  در جلوترين قسمت بدن قرار داشته و شامل اعضاي زير است: دو عدد چشم مركب ، سه عدد چشم ساده ، دو عدد آنتن(شاخك) و دهان با خرطوم. بزرگي چشمها وسيله‌اي است كه زنبوردار به كمك آن به راحتي مي‌تواند زنبور نر را از كارگر تشخيص دهد. زيرا چشمهاي زنبور نر بزرگتر بوده و از عقب سر بهم مي‌رسند، ولي در زنبور كارگر و ملكه بهم نمي‌رسند. كار آنتنها (شاخكها)، لمس كردن و بوييدن است. زنبور به كمك خرطوم ، شهد را از روي گلها جمع آوري و از راه دهان به داخل كيسه عسلي مي‌فرستد.

  سينه
  از سه حلقه كيتيني درست شده و اعضاي زير به آن اتصال دارند: چهار عدد بال يا پر كه دو عدد آنها بالهاي جلويي و دو عدد ديگر بالهاي عقبي هستند. شش عدد پا كه جفت عقب آن داراي حفره‌هايي به نام سبد مي‌باشند و زنبور عسل در دوران فعاليت خود گرده‌هاي گل در آن پر و با خود به كندو حمل مي‌كند. اين سبدها در كارگران بزرگتر از نرها هستند.

  شكم
  در قسمت انتهايي بدن قرار داشته، از 6 حلقه كيتيني پشتي و 6 قطعه شكمي تشكيل شده است. در انتهاي شكم مخرج براي دفع مدفوعات ديده مي‌شود. از راه همين مخرج ، زنبور قادر است خاري را كه در داخل بدنش جاي دارد، خارج كرده و نيش بزند.ولي زنبور نر نمي‌تواند نيش بزند، چون اصلا نيش ندارد.

  غده هاي مهم
  در داخلا دو طرف سر كارگر يك جفت غده‌اي به نام" غده‌هاي شيري" وجود دارد كه از خود ماده‌اي به نام شير يا" ژله شاهانه" ترشح مي‌كند و با آن ملكه و لاروهاي خيلي جوان را تغذيه مي‌نمايند.

  "غده‌هاي بزاقي "همراه با يك جفت غده سينه‌اي بوسيله يك كانال مشترك ، ترشحاتشان را به داخل دهان زنبور مي‌ريزند. ترشحات اين غده‌ها در موقع لارو بودن صرف تنيدن به دور خود شده و پس از رشد و تبديل به يك زنبور كامل ، نقش غده بزاق دهان را در زندگيشان بازي مي‌كنند.

  "غدد زير آرواره‌اي" كه در كارگران خيلي كوچك و غيرفعال بوده و در ملكه بسيار بزرگ و فعال است. ماده‌اي بوسيله اين غده ترشح مي‌شود كه با بوي مخصوصش باعث تميز ملكه از ساير زنبورها ميشود. در زير شكم زنبورها 4 جفت" غده‌هاي مومي" وجود دارد كه سه جفتش فعال هستند و موم ترشح مي‌كنند و بكار ساختن سلولها و شان مي‌خورند.

  "غده‌هاي بويايي:" در پشت زنبورها غده‌اي به نام غده بويايي ديده مي‌شود كه كارش تشخيص بوهاست.

  "غده‌هاي مخزني": سه عدد غده در مخزن به نام غده‌هاي مخزني ، مدفوعاتي را كه در آنجا ذخيره شده‌اند، مرتب ضد عفوني ميكنند.

  ملكه
  ملكه مادر كندو بوده و جنسيت آن ماده مي‌باشد. طول بدن ملكه هيجده ميلي متر مي‌باشد. بال‌هاي آن كوچك بوده و خرطوم آن توانايي جمع آوري شهد گلها را نداشته ودرعوض داراي شكمي بزرگ‌تر از ماده‌هاي كارگر بوده و دو تا شش سال مي‌تواند زندهبماند. ولي در زنبورداري تجاري بيش از دو سال از يك ملكه استفاده نمي‌شود. ملكه عسلو گرده نمي‌خورد و بجاي آن ژله رويال مصرف مي‌كند. نيش ملكه همانند شمشير تازي بوده و بدون خار ميباشد.

  زنبور نر
  زنبورهاي نر در كندو تنها وظيفه بارور نمودن ملكه را دارند و داراي نيش نمي‌باشند. داراي سر و بالهاي بزرگ مي‌باشند. توانايي جمع‌آوري شهد و گرده رانداشته و ۲۴ روز زنده مي‌مانند.
  زنبور نر در حجره‌هاي بزرگ‌تري نسبت‌به زنبورهاي كارگر پرورش مي‌يابند. تخمهاي بارورنشده ملكه به زنبور نر تبديل ميشوند.

  زنبور كارگر
  جنسيت زنبورهاي كارگر ماده بوده. طول بدن آنها 9 ميليمتر مي‌باشد. در يك كندوي قوي با تعداد 10قاب 70هزار زنبوركارگر وجود دارد. زنبورهاي كارگر با اينكه ماده هستند توانايي بارور شدن ندارند. ولي در صورت نبودن ملكه در كندو مي‌توانند تخم ريزي كنند. كه در زنبوردار29ماده تخم‌گذار گفته مي‌شود. نيش زنبورهاي ماده خاردار بوده و طول آن در حدود ۱ ميليمتر مي‌باشد. به خاطر وجود همين خارها پس از نيش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتي كه ساختار گوشتي دارد نيش در پوست گير كرده و موجب جدا شدن كيسهزهر از زنبور مي‌شود. و پس از چند دقيقه زنبوري كه نيش زده خواهد مرد.

  وظايف زنبوركارگر
  جمع آوري شهد آب بره موم- پاسباني از كندو - توليد عسل - رسيدگي به ملكه - پرورش نوزادان - رسيدگي به كندو و پاكيزه‌گي آن از بيشترين وظايف زنبورهاي كارگر ميباشد.

  نژادهاي زنبور

  زنبور هندي Aspis Indica
  كمي كوچكتر از زنبور عسل معمولي بوده ، قد كارگرش 13 ميليمتر ميباشد. سلولهايي را كه با موم در روي شانها درست مي‌نمايد از سلولهاي زنبور عسل كوچكتر هستند.

  زنبور درشت Apis Dorsata
  در هندوستان و چين زندگي نموده و بزرگترين نوع زنبور عسلي است كه تاكنون شناخته شده است. به حالت وحشي زندگي كرده و در زير شاخه‌هاي درخت شانش را مي‌چسبانند. چسالانه چند بار از نقطه‌اي به نقطه ديگر كوچ مينمايند.

  زنبور ريزApis Florea
  از همه زنبورها كوچكتر بوده و فقط يك شان درست ميكنند.
  كه مثل زنبورهاي درشت به زير شاخه درخت ميچسباند.
  به حالت وحشي در هندوستان و جنوب ايران يافت ميشوند.

  زنبور عسل معموليApis Meaifica
  همان زنبور عسل معمولي است كه فقط آنها را در دهات و شهرها براي توليد عسل در كندوها نگهداري ميكنند.

  خواصي را كه از يك نژاد خوب بايد انتظار داشت عبارتند از:
  آرام باشند و نيش نزنند،
  پر محصول باشند،
  بچه به اندازه لازم بدهند،
  گلهاي شهددار را به سرعت پيدا كنند،
  در مقابل امراض مقاوم باشند،
  مصرف عسل زمستاني آنها كم باشد،
  رشد سالانه‌شان را هر چه زودتر شروع كرده
  و سريع به حداكثر رشدشان برسند.

  از مهمترين نژادهاي اين زنبور ميتوان به:
  زنبور عسل اروپاي مركزي ،
  زنبور سياه ،
  زنبور ايتاليايي قفقازي
  و زنبور نژاد ايراني نام برد.

  آفات و بيماريهاي زنبور عسل
  از مهمترين بيماريها ميتوان به لوك آمريكايي ، لوك اروپايي ، نوزما ، كنه دوني ، يبوست ، شپشک زنبور عسل و كرم موم خوار اشاره كرد.

  زنبورداري را از كجا بايد شروع كرد؟
  1- بايد ابتدا خود را براي زنبور داري آماده ساخت و اين كار را بايد در فصل زمستان كه زنبور ها در كندو هستند انجام داد براي اين كار بايستي در اين فصل (زمستان) به مطالعه و تحقيق در مورد زنبورداري پرداخت و با نحوه زندگي و كار با زنبور عسل آشنا شد.

  2- خريد كندو در بهمن و اسفند و عدم خريد كندو در فصل پاييز زيرا كندويي كندوي خوب است كه در بهمن و اسفند داراي جمعيتي قوي باشد در صورتي كه در فصل پاييز اقدام به خريد كندو نماييد امكان شكست بسيار بالاست چون زنبورهاي پير و ضعيف در فصل زمستان از بين   مي روند و مي ميرند و جمعيتي كه در پاييز در كندو ديده مي شود يك جمعيت حقيقي نيست.

  3- توجه شود كه كندوها داراي ملكه باشند چون كندوهاي بي ملكه در فصل بهار كه شروع توليد نسل و تكثير كندوست افزايش جمعيتي نداشته و از بين مي رود در صورتي كه با كندويي بي ملكه مواجه شديد سريعا بايستي اقدام به ادغام كندو با يك كندوي قوي نمود.

  4- زنبورداري را با سه كندو شروع كنيد چون در صورتي كه يكي از كندو ها از بين رفت مايوس نشويد بهتر است كه تعداد كندو ها در ابتدا سه تا شش عدد باشد.

  5- هميشه جمعيت قوي و سالم خريداري كنيد منظور از جمعيت قوي در بهمن ماه اين است كه دو طرف شش تا هشت عدد از كادر ها را زنبور پوشانيده باشد.

  6- محيط مناسبي براي نگهداري در نظر گرفته شود چون در محيطي كه عاري از گل و گياه مناسب باشد جمعيت بهره دهي نخواهد داشت.

  انتخاب محل زنبورستان
  يكي از مهمترين نكات مديريتي در پرورش زنبور عسل انتخاب صحيح محل استقرار زنبورستان است.

  شرايط مطلوب براي محل استقرار يك زنبورستان و محل استقراركندوها:

  1- شرايط آب و هوايي:
  به طور كلي شرايطي چون گرما يا سرماي بيش از حد تحمل زنبورها ، بارندگي پيوسته و زياد ، هواي ابري در بيشتر اوقات سال يا فصل مورد نظر ، بادهاي شديد ، هواي شرجي يا هواي غالبا

  مه آلود ، افزايش يا كاهش ناگهاني درجه حرارت هوا و آلودگي غير تحمل هوا ممكن است چنان منطقه اي را براي استقرار زنبورستان نا مطلوب كند.

  2- پوشش گياهي منطقه:
  به طور كلي گياهاني چون توتون ، پنبه ،آفتاب گردان ، يونجه ، شبدر ،اسپرس ، بيدمشك ، گوَن ، آويشن ، خردل ، زعفران ، نخود ، لوبيا ، نعنا ، سيب ،گلابي ، مركبات ، اقاقيا ، كاج ، گياهان زينتي و طيف بسيار وسيعي از ديگر گياهان زراعي ، باغي ، جنگلي و مرتعي منابع شهد وگرده براي زنبورعسل محسوب مي شوند.

  3- اهميت وجود منبع آب سالم در اطراف زنبورستان:
  زنبور نيز مانند ساير جانداران بهآب به عنوان حياتي ترين نياز خود احتيج دارد.

  4-
  بهداشت منطقه زنبورستان و اهميت آن:
  زنبور عسل نيز مانندساير حيوانات به برخي از بيماري ها حساس است و متاسفانه بيشتر بيماري ها باعث انهدام بخش مهم يا تمامي كلني هاي زنبور دار مي شودويا ضمن خسارت به زنبور دار معالجه مي شوند . بنابراين اقتصادي ترين اقدام براي جلوگيري ازابتلاي زنبورها به بيماري توجه زنبوردار به بهداشت منطقه است.

  5- آلودگيهاي صوتي و بوهاي نامطلوب:
  مكان استقرار زنبورستان بايد دست كم 2 كيلومتر از دامداري ها ، مرغ داري ها ، كارخانه هاي دباغي و ديگرمجتمع هاي توليدي كه بوي ناخوشايند در آن ها توليد مي شود دور باشد . زيرا بوي بدزنبوران را فراري مي دهد . زنبورستان ها هم چنين بايد از نقاط پر سرو صدا مثل       جاده هاي پر رفت وآمد ، كارخانه هاي پر سروصدا و غيره به اندازه كافي دور باشند تا سرو صدا موجب هراس زنبورها و فراري شدن آنها نشود.

  6- اهميت دور بودن كافي زنبورستان ازنقاط مسكوني:
  زنبورها با توجه به شعاع پرواز خود ممكن است تا 12 كيلومتر ازمحل زنبورستان دور شوند . نزيك بودن زنبورستان به مناطق مسكوني ممكن است باعث مشكلاتي براي زنبور دار شود.

  7- اهميت رعايت فاصله زنبورستان هااز هم:
  حداقل فاصله لازم به رعايت زنبورستان ها از يكديگر در هر منطقه 6كيلومتر است . چنانچه اين فاصله كمتر شود بخصوص اگر منطقه پوشش گياهي چندان خوبي نداشته باشد چند مشكل اساسي پيش خواهد آمد.

  الف- توليد عسل كمتر در دو زنبورستان مجاور هم به علت كمبود منابع شهد وگرده

  ب- به علت گرده افشاني بيش از حد مورد نياز بيشتر گل ها به ميوه يا بذر تبديل شده و تمام ميوه ها قادر به دريافت مواد غذايي كافي نمي شوند واز كيفيت محصول كاسته مي شود.

  پ- امكان رفتن اشتباهي زنبورهاي يك زنبورستان بهزنبورستان هاي ديگر و شيوع بيماري و غارت وجود دارد.

  8- نياز زنبورستان به حصار

  9- ميزان نزديكي زنبورستان به جاده:

  براي دسترسي به وسايل نقليه براي حمل ونقل ،بارگيري و تخليه كندوها          

  10- بهترين مناطق استقرار يك زنبورستان:

  بي ترديد بهترين مكان استقرار يك زنبورستان در يك باغ يا مزرعه بزرگي است كه محصول آن بايد توسط زنبور عسل گرده افشاني شود. در اين صورت علاوه برتوليد عسل براي زنبوردار محصولات كشاورز يا باغ دار هم به قدر كافي گرده افشاني ميشود.

  11- عدم استقرار زنبورستان در كنار دريا يارودخانه:

  چنانچه زنبورستان در ساحل دريا يا رودخانه مستقر شود زنبورها براي نوشيدن و جمع آوري آب بطرف آنها رفته و معمولا جريان آب رودخانه يا امواج دريا بيشتر زنبورها را غرق مي كند و به اينترتيب خسارت سنگيني به جمعيت كلني ها وارد مي شود.

  12- سطح زنبورستان و استقرار كندوها روي پايه يا سكو:

  سطح زمين زنبورستان بايد دست كم 30 سانتي متر بالاتر از زمين هاي اطراف باشد.

  13- فاصله كندوها از هم در يك زنبورستان:

  در يک زنبورستان رعايت فاصله 5/2 متر بين دو كندو ضروري است.

  14- مكان زنبورستان در رابطه باسمپاشي باغ ها و مزارع

  15- جهت استقرار كندوها درزنبورستان:

  چنانكه منطقه اي كه زنبورستان در آن مستقراست بادخيز نباشد مي توان كندوها را به گونه اي در زنبورستان مستقر كرد كه سوراخ پرواز آنها به سمت مشرق يا جنوب باشد در اين صورت با طلوع خورشيد نور به سمت جلوي كندوها مي تابد و زنبورها زودتر فعاليت روزانه را آغاز      مي كنند.در مناطق بادخيزسوراخ پرواز بايد در جهت مخالف وزش باد باشد تا بخصوص درزمستان باد سرد به داخل كندوها وزيده نشود و در ساير مواقع نيز موجب ناراحتي زنبورها نشود.

  16- محافظت كندوها از عوامل نامساعد جوي و محيطي

  17- مسافت مكان جديد زنبورستان تا مكان قبلي:

  شعاع پرواز مفيد زنبور عسل به 2 كيلومتر و شعاع پرواز دور آن به 6 كيلومتر و گاهي به 12 الي 5/13 كيلومتر ميرسد. براي جلوگيري از مراجعت زنبورها به مكان زنبورستان قبلي مكان زنبورستان جديد تا قبلي بايد بيش از 6 كيلومتر فاصله داشته باشد.

  18- رابطه كندو و مساحت زنبورستان:

  ديوارها نبايد از 2 متر مرتفع تر و فواصل بين كندوها به ميزان حداقل 5/2 متر از هم بايد رعايت شود.

  19- نحوه استقرار كندوها در زنبورستان:

  محل استقرار كندوها درزنبورستان بايد به گونه اي طراحي شود كه زنبورهاي پرواز كننده از كندوهاي مختلف مانعي در جلوي زنبورهاي ديگر نباشد به همين جهت در استقرار كندوها

  طرح هايي چون زيگزاگ – مربع- گروهي - موازي و غيره ممكن است عملي گردد.

  20- زنبورستان در مناطق گرمسيري:

  زنبور عسل در حرارت 16 تا 32 درجه سانتيگراد در حداكثر فعاليت است و 34 تا 39 درجه سانتي گراد و 16 تا 8 درجه سانتي گرادبه تدريج از فعاليت آنها كاسته مي شود و در دماي كمتر از 8 درجه سانتي گراد و بيشتراز 39 درجه سانتي گراد از كندو خارج نمي شوند.

  نكته جالب: زنبورداران از موبايل استفاده نكنن‍‍د!!

  بنا به تحقيقي كه اخيرا در يكي از ايالات كشور امريكا به عمل آمده
  محققان متوجه به گمراه شدن زنبورهاي عسل حين مراجعه به كندوهاي
  خود شده اند كه دليل اين امر مربوط به استفاده افراد مختلف از تلفن همراه در نزديكي كندوها ميباشد .

  بهترين زمان خريد جمعيتهاي زنبور:
  اين زمان در ايران به استثنا در مناطق گرم جنوبي بهمن ماه و اسفند است.
  همه جمعيتها يک قدرت دروغي در پائيز نشان ميدهند0 ولي تا بهمن ماه زنبور هاي اضافه از بين رفته وقدرت واقعي جمعيت مشخص مي گردد بنابر اين خريد جمعيت در پائيز اشتباه است .

  نكات مهم درآغاز كار:

  1.مطالعه كتب زنبور داري قابل اعتماد

  2.هنگام خريد دقت شود كه جمعيت حتما ملكه داشته باشد. جمعيت بي ملكه آنهم در بهمن ماه فاقد ارزش بوده و محكوم به مرگ است.

  3.تجربه آموزي را هرگز با يك كندو شروع ننمايند حد اقل لازم براي زنبور داري سه كندوي پر از زنبور و قوي پيشنهاد ميشود .

  4.هميشه جمعيت هاي قوي و سالم را بخريد چه هر اندازه قيمت هايشان گران باشد باز خريد آنها صحيح تر است. -اين جمعيت قوي در همان سال اول تلافي اختلاف قيمتش را با عسل اضافي كه در اختيار صاحبش مي گذارد درآورده و به نفع شما ميباشدو در ضمن اين جمعيت در بهار نيز باز يك بچه هم ميدهد كه اين هم باز يك نفع اضافي براي زنبور دار است .

  منظور از جمعيت قوي در بهمن ماه جمعيتي است كه دو طرف شش تا هشت قاب را با زنبور وشانيده باشد.

  5.سعي كنيد جمعيت رادر جايي مستقر كنيد كه در آنجا ۵تا ۶ ماه از سال گياهان مختلف يكي بعد از ديگري گل بدهند و اگر اين شرايط مهيا نبود حتما بايد زنبورها به مناطق مختلفي حتي چند بار در طول سال كوچ داد.

  رفتار با زنبورها
  طرز كاركردن و رفتارتان براي زنبورها مهم است هيچ وقت در كندو را بدون دود دادن باز نكنيد و هيچ وقت هم بيش از اندازه به داخل آن دود ندهيد. دود دادن زياد باعث گيجي و عصباني شدن زنبورها ميگردد با دود دادن به زنبورها خواهيد فهماند كه ازآنها قويتريد. وقتي كه آنها شما را از خودشان قويتر حس كردند ديگر به شما حمله ور نخواهند شد. هنگامي كه كندو را باز كرده و با زنبورها كار مي كنيد اگر زنبوري ناگاه به دست شما حمله كرد نترسيد ودستتان رابسرعت عقب نكشيد زيرا دراين صورت حتما نيش خواهد زد و اگر دست را به همان حال نگهداريد نيش نميزند. از هر حركت ناگهاني در مقابل جمعيت بپرهيزيد چون از آن خوششان نمي آيد و فورا حمله كرده و نيش ميزنند. قاب را هيچگاه به زور بيرون نكشيد زيرا ناگهان كنده شده و زنبور ها را عصباني ميكند مواظب باشيد كه قاب پر از زنبور از دستتان به زمين نيفتد كه در اين صورت زنبورها به شما حمله كرده ونيش ميزنند. زنبور ها از بوي عرق بدشان مي آيد و به كسي كه بدنش بوي عرق بدهد يا به خود يا موهايش ادكلن و عطر زده باشد حمله مي كنند بين رنگها سفيد برايشان آرامش دهنده و قهوه اي ناراحت كننده است از پارچه هاي پشمي به هر نحو و رنگي كه باشند بدشان مي آيد. زهر زنبور عسل مصونيت موضعي ميدهد. يعني اگر زنبور نقطه اي از بدن را نيش زد و اين نقطه متورم شد دفعه بعد اگر باز همين نقطه و اطرافش را نيش بزند ديگر متورم نمي شود.
  در هواي باراني و يا وقتي كه هواي آفتابي تبديل به هواي باراني ميشود زنبور ها ناراحتند در چنين مواقعي به كندوهايشان دست نزنيد كه حمله خواهند كرد.
  هنگام كار كردن با زنبور ها جلوي سوراخ پرواز نايستيد زيرا نظم ورود و خروج آنها را به هم زده و زنبور ها كه تحمل بي نظمي را ندارند به شما حمله ور خواهند شد.

  3 نكته مهم در هنگام بازديد كندوها:

  1.بايد هميشه شماره گذاري باشند ودر اولين بازديد بهاري از داخل كندوها حتما از زنده بودن ملكه مطمئن شويد لازم نيست كه خود ملكه را ببينيد وجود تخم در داخل سلول ها دليل بر وجود ملكه است ملكه معمولا در هر سلول يك تخم مي گذارد هرگاه ضمن بازديد در داخل هر سلول بيش از يك تخم ديديد نشانه آن است كه ملكه اين جمعيت مدت هاست كه از بين رفته وگارگر ها اين تخم ها را گذاشته اند زيرا تنها كارگرها هستند كه ناشيانه در هر سلول چند تخم            مي گذارند .

  2. در اولين بازديد بهاري بايد  به آن توجه كرد كه رفتار زنبور ها پس از دادن كمي دود به كندوچگونه است و اينكه پس از دود دادن آيا حمله مي كنند يا به آرامي بر روي قابها مي نشينند در صورت حمله زنبور ها مي تواند دليل بر بي ملكه بودن آنها باشد.

  3.به غذاي موجوددركندو نيز درهمين بازديد بايد دقت داشته باشيد ودر صورت كمبود غذا يك يا دو قاب عسل داخل جمعيتي كه كمبود غذادارد آويزان كنيد يادتان باشد قاب ها را اول خراشيده و سپس در وسط قاب ها آويزان كنيد تا زنبور ها تحريك به خوردن عسل شوند ودر صورت نبود قاب عسل جمعيت را با شربتي كه از يك پيمانه آب و يك پيمانه شكر و دو قاشق غذا خوري عسل درست مي شود تغذيه كنيد (پيمانه يك ليتري) بهتر است كه شربت را پس از مخلوط كردن روي آتش گذاشته و حرارت آن را به40درجه رساند يعني وقتي كه انگشت را داخل شربت مي زنيد حرارت آن را به زحمت احساس كنيد اين كار را به مدت 10 الي 15 روز ادامه دهيد.

  نتيجه ميگيريم در اولين بازديد بهاره به اين سه نكته بايد توجه داشت:

  لف- وجود ملكه

  ب - طرز رفتار زنبور ها

  ج - مقدار غذا


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1393/07/10
عنوان این مطلب : تحقیق درباره زنبور عسل
دسته : تحقیق،جزوه،پروژه »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/2776.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v4.8 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.