دست از راحت طلبی برداريد. فقط زماني پيشرفت خواهی کرد که با سختيها و مشکلات مقابله کنيد
کاربر گرامی ، لطفا با یکی از مرورگرهای زیر از سایت بازدید کنید تا بهتر بتوانید از تمامی مطالب استفاده نمایید

مقاله درباره توت فرنگی

 • دسته: تحقیق،جزوه،پروژه »


  http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/204554.jpg


  توت فرنگی گیاهی علفی چند ساله , متعلق به خانواده گل سرخیان و بومی جنگلهای اروپاست که قونه وحشی آن دارایی گل و برگهای کوچک میباشد و از قرن چهاردهم به سبب خواص دارویی آن معرفی شده است.
  رقمهای موجود از تلاقی بین گونه های مختلف به دست آمده اند.
  در صورت کاشت صحیح, اجرای مراقبتهای لازم و انتخاب رقمهای مناسب میتوان تا بیست تن در هکتار محصول برداشت کرد . نشاء را باید از موسسات مورد اطمینان تهیه و دقت نمونه که آلوده به بیماریهای گیاهی به ویژه بیماریهای ویروسی نباشد.

  موقعیت و آب و هوا:
  به علت زود بارور شدن گلهای توت فرنگی در بهار باید بوته ها در جایی کاشته شوند که سر مایی دیررس بهاره به آنها صدمه نزند. زمین مورد استفاده برای کاشت باید رو به جنوب باشد چون زودتر گرم میشود. این گیاه به آب فراوان احتیاج دارد مخصوصا در دوره رسیدن میوه , در غیر این صورت میوه ها کوچک باقی میمانند.

  زمان کاشت:
  توت فرنگی را از اواخر پاییز که در حال نیمه خواب است تا اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه از خواب میتوان جابجا نمود و در محل دیگری کاشت . بنا براین کاشت پاییزه و بهاره آن امکان پذیر است. در صورتی که کاشت پاییزه باشدمحصول , تابستان سال آینده به دست می آید و اگر گیاه در بهارو قبل از بیدار شدن از خواب زمستانه کاشته شود گلهایی که چند هفته بعد از کاشت روی بوته ظاهر میشود , بهتر است چیده شوند تا گیاه قویی شود. این بوته ها در بهار سال بعد داده و در تابستان میتوان از آنها محصول برداشت نمود. جوانه های گل در فصل پاییز به کوتاه شدن طول روز به وجود می آیند ولی به علت سرمای زمستانه , گلها تا فصل بهار ظاهر نمیشود.

  مشخصات بوته:
  گیاهی که برای کاشت انتخاب میشود باید عاری از هر نوع مرض ودارایی ریشه های قویی و سالم باشد و ( رنگ ریسشه ها روشن باش . )

  ریشه توت فرنگی افشان , ظریف و سطحی است و بیشتر در عمق 20 تا 30 سانتی متر خاک فعالیت میکند.

  نوع خاک:
  خاکهای سبک شنی با مواد غذایی فراوان و زهکشی خوب مناسب کاشت توت فرنگی است.

  عملیات تهیه زمین:
  اوایل پاییز یا بهار , زمین را شخم و دیسک زده و سپس ازکودهای حیوانی و شیمیایی و مقدار 10 تن درهکتار کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط کرده و تاکید بر آزمایش خاک به مقدار 100 -80 کیلو ازت خالص در سه مرحله , 150-100 کیلو پتاس خالص و 80-60 کیلو فسفر در هکتار استفاده میشود سپس با نحر کن جوی های به عرض 40 سانتی متر و پشته های به عرض 80 سانتی متر ایجاد میکنند.
  در سال اول قبل از کاشت , کود فسفر و پتاسه و نصف مقدار کود اوره قبل از دیسک زنی به خاک داده میشود و بقیه کود اوره قبل از گلدهی و بعد از برداشت محصول در دو نوبت به خاک افزوده شده و سپس آبیاری میشود.

  طریقه کاشت:
  در موقع کاشت خاک باید مرطوب باشد و بلافاصله بعد از کاشت , مزرغه را آبیاری کرد و کاشت بوته ها در خاک خشک سبب از بین رفتن تعدادی از آنها میشود . هنگام کاشت باید تمام برگهای پیر بوته های توت فرنگی را قطع کرد و ریشه ها را از هم جدا نمود , سپس اقدام به کاشت کرد . اگر گیاهی زیاد عمق کم کاشه شود بوته به علت خشکی زیاد صدمه میبیند. معمولا بوته ها را به فاصله 40 سانتی متر از یکدیگر در روی پشته ها می کارند و به طور تقریبی تراکم بوته در هکتار طبق روش بالا حدود 31250بوته برآورده میشود.

  مراقبتهای لازم بعد از کاشت:
  1- پوشاندن خاک به وسیله کاه یا خاک اره موموجب میشود که میوه با خاک به طور مستقیم تماس نداشته باشد و رطوبت خاک نیز به خوبی حفظ شود.
  2- آبیاری حداقل هفته ای یک بار و به طریق جوی پشته ای صورت گیرد.
  3- کنترل به موقع بیماریها , آفات و علفهای هرز .
  4- قطع ساقه های رونده در زمان فصل رشت برای جلوگیری از ظریف شدن بوته های مادری .

  برداشت و بسته بندی توت فرنگی:
  برداشت میوه بهتر است در مواقعی از روز که هوا خنکتر است صورت گیرد و میوه های چیده شده را باید بلافاصله در سیه و درجای خنکی قراردارد. بهتر است میوه را همراه با کمی از دم برداشت کرده تا موقع برداشت به میوه فشاری وارد نیایید. به علت آسیب پذیری شدید میوه , باید آن را در جهبه های کم عمق بسته بندی نمود و در حین حمل و نقل کاملا مراقب آنها بود.

   ارزش غذايی توت فرنگي:
  از ديرباز همه قسمتهاي اين ميوه مصرف دارويي دارد به طور مثال از برگ و ريشه ان داروي (( تانن )) که براي درمان بيماريهاي روده اي مفيد و ضد اسهال است به دست مي آوردند. توت فرنگي منبع سرشار فيبر و در هضم غذا و جذب ان و تنظيم سوخت و ساز بدن مفيد است. اين ميوه از ويتامين ث غني است انتي اکسيدان از ديگر املاح موجود در توت فرنگي ميباشد که عامل ضد سرطاني آن شناخته شده است. توت فرنگي فاقد چربي اشباع شده است و کالري کمي دارد به طوري که 8 عدد از اين ميوه حاوي 50 کالري است. دريافت روزانه يک واحد از اين ميوه که معادل 8 عدد توت فرنگي است فشار خون بالا را کاهش ميدهد و از گرفتگي عروق نيز جلوگيري ميکند. مصرف اين ميوه سبب سلامت و شادابي پوست ميشود. توت فرنگي آهن و کلسيم فراواني دارد به همين علت در درمان بيماري کم خوني مفيد است و به استحکام استخوان ها و دندانها کمک ميکند. در اين ميوه ويتامين ب به اندازه کافي وجود دارد بنابراين در کاهش اضطراب و عصبانيت موثر است. توت فرنگي اشتها آور است و ميتوان از آن براي باز کردن اِشتهاي کودکان براي خوردن غذا به صورت انواع دسر و آب ميوه استفاده کرد. آقاي کيمياگر متخصص بهبود تغذيه با تاکيد بر خواص با ارزش غذاي توت فرنگي ميگويد: مخلوط کردن اين ميوه با خامه و شکر نه تنها ارزش غذايي توت فرنگي را از بين ميبرد بلکه سبب افزايش وزن و تشديد بيماريهاي چربي خون ، فشار خون و گرفتگي عروق به علت وارد کردن چربي ها و قندهاي مضر به اين ميوه ميشود.

  تاريخچه توت فرنگي:
  توت فرنگي نخستين بار در قرن 14 ميلادي از جنگلهاي فرانسه به محيط گلخانه ها براي کشت منتقل شد و پس از ان در ديگر کشورها رواج يافت. در ايران نيز رقم اصلاح شده اين ميوه در زمان صدارت اتابک اعظم در دوره قاجاريه از فرانسه وارد و به همين علت اين رقم اتابکي خوانده شد. اما توت فرنگي در کشور ميوه ناشناخته اي نبود و در نواحي شمال کشور به صورت خودرو و به وفور ميرويد.

  منابع مورد استفاده:
  1- تفضیلی عنایت اله 1372, کشت توت فرنگی , مرکز نشر دانشگاه شیراز
  2- حکیمی جمشید 1370, پرورش توت فرنگی
  3- سر سیفی محمد1378, پرورش توت فرنگی , انتشارات مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان


راهنمای نصب

راهنمای نصب:


راهنمای دانلود: در صورت مشکل داشتن لینک دانلود لطفاً از طریق پشتیبانی و یا از قسمت نظرات پایین همین صفحه اطلاع دهید تا لینک بررسی شود. با نرم افزار مدیریت دانلود ( اینترنت دانلود منیجر ) دانلود نمایید.

مشخصات

فرمت :

زبان :

تعداد صفحه :

اندروید مورد نیاز :

نویسنده : زینال
تاریخ ارسال این مطلب : 1393/08/12
عنوان این مطلب : مقاله درباره توت فرنگی
دسته : تحقیق،جزوه،پروژه »
آدرس کوتاه این مطلب : www.zeynal.ir/2934.html

نظرات شما

نظر شما
نام شما:
ایمیل:
وبسايت:
کد تایید:
نظر خود را در کادر زیر بنویسید

پسورد تمامی فایلهای فشرده شده www.zeynal.ir می باشد.

دانلود Hamrah site zeynal v4.8 - نرم افزار همراه سایت زینال


 • http://zeynal.ir/uploads/z/zeynal/375276.jpg


  برنامه همراه سایت زینال در نسخه اندروید منتشر شد. شما کاربران با نصب این برنامه در گوشی اندروید خود ، میتوانید به راحتی از سایت بازدید کرده و از به روزرسانی آن آگاه شوید. با نصب این برنامه در گوشی موبایل یا تبلت ، در هر جا که باشید میتوانید از سایت بازدید نموده و از مطالب آن استفاده کنید.