https://www.zeynal.ir/imagemataleb/Mensch-1200.jpg

 

مِنچ یک بازی رومیزی آلمانی است که مخترع آن فردی به نام یوزف فریدریش اشمیت است. نام منچ در ایران برگرفته از واژه نخست نام آلمانی این بازی (Mensch ärgere Dich nicht به معنای عصبی نشو مرد) است.


تاریخ
بازی منچ به سال‌های دور بازمی‌گردد. محل پیدایش این بازی در آلمان بوده‌است. این بازی توسط ‘یوزف فریدریش’ اشمیت (1908/1907) ارائه شده‌است.

نام
نام آلمانی این بازی Mensch ärgere Dich nicht است. بازگردان نام آلمانی این بازی به فارسی، چیزی شبیه «عصبانی نشو مرد» یا «عصبانی نشو، رفیق» است.

قوانین
این بازی می‌تواند توسط 2 ، 3 ، یا 4 بازیکن انجام شود. (یک بازیکن گوشه‌های صفحهٔ مربوط به بازی). هر بازیکن 4 مهره خواهد داشت (تعداد کل مهره‌ها 16 خواهد بود) که در ابتدا 4 مهره در خانه‌های کناری قرار خواهند گرفت و بازیکنان باید مهره‌های خود را به انتهای بازی ، یعنی ستون‌های عمودی یا افقی مربوط به خود ( هم رنگ ) برسانند و برندهٔ بازی فردیست که زود تر از دیگر بازیکنان موفق به تمام کردن مهره‌های خود بشود. در شروع بازی ابتدا باید 6 بیاورید یک مهره کاشته و جایزه آن عدد یک مهره دیگر وارد بازی کرده و به جلو رفته؛

حرکت در این بازی بر مبنای تاس ریختن است، تعداد تاس 1 عدد می‌باشد. آوردن عدد 6 به معنای شروع بازی و در ادامهٔ بازی وارد کردن مهره‌ها خواهد بود، همچنین بعد از رخ دادن عدد 6 ، بازیکن می‌تواند یک بار دیگر تاس ریخته و به همین ترتیب ادامه دهد (اصطلاحاً گفته می‌شود جایزه شش)؛

کسی که عدد 6 می‌آورد و مهره بیرون دارد و یک مهره در خانه شروع دارد نمی‌تواند چند مهره در نقطه شروع بر روی هم قرار دهد. همچنین نقطه شروع جز خانه‌های امن محسوب نمی‌شود و همچنین بازی با عدد 6 تمام نمی‌شود و چون 6 به معنی تاس ریختن دوباره است باید دوباره تاس ریخته شود. همچنین پریدن از روی مهره دیگر در 4 مهره خانه مجاز نیست.

در نظر داشته باشید ک هربار تاس ریختن یک حرکت می‌باشد ( هر بار تاس ریختن و ۶ آوردن و دوباره تاس ریختن مجاز از و مهره باید اول حرکت ۶ را انجام دهید و بعد حرکت دیگر … ) و در بازی چهار نفره گروهی دو به دو یاران باید رو به روی هم بشینند.

 

 

 

 

 

منابع
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ منچ موجود است.
روزنامه همشهری
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا

لینک دانلود - Download Link